Luis Pedro Cavanda Analizi

0
482

Luis Pedro Cavanda Analizi

Luis Pedro Cavanda Analizi. Trabzonspor’a transfer olmadan önce Avrupa Liglerini yakından takip edenler dışında pek çok kimsenin dikkatini çekmemiş bir isimdi. Trabzonspor’a transferi ile birlikte hem ucu sarı saçları hem de kendine has hareketleri ile dikkatleri üzerine çeken Cavanda, sezonun ilk 10 haftası sergilemiş olduğu performans ile Türkiye’de kendinden oldukça söz ettirdi.

25 yaşında Galatasaray’a transfer olan Angola doğumlu Cavanda, Belçika vatandaşlığına da sahip ve Belçika Milli Takımı‘nın formasını da 2 kere terletmiş. Standard Liege takımının alt yapısında yetişen ve bu süre zarfında Belçika Genç Takımında da forma giyen Cavanda, 2010 yılında Lazio‘ya transfer oldu ve böylece kariyerinin ilk sıçrayışını da gerçekleştirdi. 2015 yılına kadar kalacağı Lazio’da bu süre zarfında Torino ve Bari takımlarında kiralık olarak birer sezon geçirdi.

2015 yılında Trabzonspor‘a transferi gerçekleşen Luis Pedro Cavanda, özellikle sezonun ilk on haftasında göstermiş olduğu performansla Türkiye’de de futbol severlerin beğendiği bir oyuncu profili kazandı. Ancak sonrasında göstermiş olduğu performans ve disiplinsiz hareketler Luis Pedro Cavanda’nın takımdan gönderilmesine kadar yol açacak ve Cavanda bu sezon için Galatasaray ile sözleşme imzalayacaktı.

Hız + Dayanıklılık + Adam Eksiltme = Cavanda

Kariyerini yukarıda özetlediğimiz Luis Pedro Cavanda’nın en önemli üç silahı; hızı, dayanıklılığı ve adam eksiltme özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Hız konusundaki avantajı ile beraber oyunu takip eden bir oyuncu olması dolayısıyla Galatasaray’ın sorun yaşadığı ters kademe problemlerine çözüm olabilme potansiyeli yüksek bir isim olarak Luis Pedro Cavanda, Galatasaray’ın en doğru tercihi yaptığının bizce en önemli göstergesi.

Deyim yerindeyse on öküz gücü seviyesinde olan fizik gücü sayesinde yüksek dayanıklılık sahibi olan Cavanda, Galatasaray’ın çektiği kondisyon sorununun ve hücuma çıkıp geri dönememek gibi üçüncü dünya takımlarında yer alan problemin çözülmesinde etkili bir rol alacağı aşikar.

Galatasaray’ın yıllardır sorun yaşadığı adam eksilten ve hücuma yüksek katkı sağlayan bek sorunu ile ilgili de Luis Pedro Cavanda ismi bizce biçilmiş kaftan. Çünkü Cavanda gerçekten de çok kolay adam eksiltebilen bir yetenek. Ayrıca bu çalım yeteneğini her an her yerde kullanabiliyor olması, uzun maratonlarda Galatasaray’a çok şey kazandırabilir.

Luis Pedro Cavanda Analizi

Bize göre yukarıda saydığımız üç madde, Cavanda’nın Galatasaray’a gelmesinin doğru bir tercih olduğunun göstergeleri. Peki ya Cavanda transferinde hiç mi olumsuz durum söz konusu değil?

Tabi ki söz konusu. Özellikle disiplin ve isabetli orta konularında büyük bir handikap mevcut. Trabzonspor’da iken tesislerde çıplak bir biçimde dolaşıyor oluşu Cavanda’nın ipini çeken son eylem olmuştu. Tabi ki bu durumda Trabzonspor yönetimindeki ciddiyet eksikliğinin de etkisi büyük. Yine de ne olursa olsun bu davranış profesyonel bir futbolcuya yakışmaz.

Orta açma konusunda ise pek çok kişi bizler gibi düşünmeyebilir. Ancak Luis Pedro Cavanda’nın isabetli orta açmada ciddi problemleri olduğunu görmekteyiz. Bu özelliğini de adam eksiltme özelliği ile birleştirebilirse Galatasaray çok isabetli bir transfere imza atmış olacaktır.

Ayrıca, Eboue‘den sonra ekibimizi heyecanlandıran ilk sağ bek transferi olduğunu da belirtelim. Hele ki olur ya Jason Danayer’de bir sezon daha Galatasaray’a gelecek olursa, bu ikilinin önünde durmak pek kolay olmayabilir.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.