Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?

0
794
football manager editör nedir

Football Manager Editör Nedir?

Football Manager’ın kendi programı olan Football Manager Editör size kariyerinize başlamadan oyunda birçok değişiklik yapma olanağı tanır.

Footall Manager Editör genellikle oyunu yüklediğiniz zaman otomatik olarak kurulan düzenleyici bir araçtır. Editörde yaptığınız düzenlemeler sadece yeni oyunlarda etkili olacaktır. Eğer ki kayıtlı oyun içerisinde değişiklik yapmak istiyorsanız oyun içi editör olan FMRTE ya da FM Wizard programlarından yararlanabilirsiniz. FM Editör ile bu editörlerin arasındaki en önemli fark kayıtlı oyuna tesir edip etmemesidir.

1 1024x576 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
FM Editör’ün genel görünümü bu şekilde

Football Manager Editör nasıl kullanılır biraz da ondan bahsedelim.

2 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Sol üst kısımda dosya’ya ve sonrasında içeri al yazısına tıklıyoruz
3 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Config dosyasını seçip yükleye tıklıyoruz

Oyunumuzu editöre aktardıktan sonra düzenlemelere başlayabiliriz.

Veritabanında kulüpler kısmından istediğimiz bir kulübü seçerek (filtre kısmında koşul ekle-isim-kulüp adı) onun finansal yapısını (bütçe, sponsorluk, stad gelirleri vb.), taraftar yapısını, tesis kalitesini, personellerini, bağlantılı olduğu kulüpleri, formasını, bulunduğu ligi ve hatta tarihini bile düzenleyebiliriz. Yani neredeyse istediğimiz her alana müdahale imkanına sahibiz.

Kulüp bazında düzenleme seçeneklerinden devam edecek olursak bu kulüpteki oyuncular için de birçok değişiklik olanağımız var. En çok ilgimizi çeken değişiklik türü oyuncuların yetenekleri olur genelde. Futbolcuların tüm yeteneklerini 20 yapabildiğimiz gibi boyu, kilosu, doğum tarihi, etnik kökeni, ülkesi, saç ve deri rengi, kişiliği, başarıları, geçmişi ve sözleşme detaylarını değiştirmek bize sunulan imkanlardan sadece birkaçı.

Sözleşme detaylarında yapacağımız düzenlemelerle oyuncuları kulüpte ücretsiz oynatabilir ve birikimsiz şekilde emekli olmalarını sağlayabiliriz. İşte bir örnek:4 1024x329 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?

Bunlar haricinde turnuva yapıları, lig kuralları, medya kaynakları ve şehirler gibi el atabileceğiniz birçok farklı alan mevcut. Bu alanları sizlere uzun uzun anlatmak yerine aşağıdaki görsellerde belirtmeyi uygun gördük:

5 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Sözleşmeler
6 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Ödüller
7 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Kulüpler
8 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Şehirler
9 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Turnuvalar
11 300x287 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Para Birimleri
12 286x300 - Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?
Derbiler

Yukarıdaki görsellerde görmüş olduğunuz özelliklerin dışında; stadyumlar, diller, para birimleri, takım isimleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü detayı Football Manager Editör ile değiştirebiliyorsunuz.

Hatta FM veritabanı düzenleyicileri de oyun için yama hazırlarken data editör kullanımı ile çalışıyorlar.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.