Football Manager Editör Nedir? Editör Nasıl Kullanılır?

11
7202

Football Manager Editör Nedir?

Football Manager’ın kendi programı olan Football Manager Editör size kariyerinize başlamadan oyunda birçok değişiklik yapma olanağı tanır.

Footall Manager Editör genellikle oyunu yüklediğiniz zaman otomatik olarak kurulan düzenleyici bir araçtır. Editörde yaptığınız düzenlemeler sadece yeni oyunlarda etkili olacaktır. Eğer ki kayıtlı oyun içerisinde değişiklik yapmak istiyorsanız oyun içi editör olan FMRTE ya da FM Wizard programlarından yararlanabilirsiniz. FM Editör ile bu editörlerin arasındaki en önemli fark kayıtlı oyuna tesir edip etmemesidir.

FM Editör’ün genel görünümü bu şekilde

Football Manager Editör nasıl kullanılır biraz da ondan bahsedelim.

Sol üst kısımda dosya’ya ve sonrasında içeri al yazısına tıklıyoruz
Config dosyasını seçip yükleye tıklıyoruz

Oyunumuzu editöre aktardıktan sonra düzenlemelere başlayabiliriz.

Veritabanında kulüpler kısmından istediğimiz bir kulübü seçerek (filtre kısmında koşul ekle-isim-kulüp adı) onun finansal yapısını (bütçe, sponsorluk, stad gelirleri vb.), taraftar yapısını, tesis kalitesini, personellerini, bağlantılı olduğu kulüpleri, formasını, bulunduğu ligi ve hatta tarihini bile düzenleyebiliriz. Yani neredeyse istediğimiz her alana müdahale imkanına sahibiz.

Kulüp bazında düzenleme seçeneklerinden devam edecek olursak bu kulüpteki oyuncular için de birçok değişiklik olanağımız var. En çok ilgimizi çeken değişiklik türü oyuncuların yetenekleri olur genelde. Futbolcuların tüm yeteneklerini 20 yapabildiğimiz gibi boyu, kilosu, doğum tarihi, etnik kökeni, ülkesi, saç ve deri rengi, kişiliği, başarıları, geçmişi ve sözleşme detaylarını değiştirmek bize sunulan imkanlardan sadece birkaçı.

Sözleşme detaylarında yapacağımız düzenlemelerle oyuncuları kulüpte ücretsiz oynatabilir ve birikimsiz şekilde emekli olmalarını sağlayabiliriz. İşte bir örnek:

Bunlar haricinde turnuva yapıları, lig kuralları, medya kaynakları ve şehirler gibi el atabileceğiniz birçok farklı alan mevcut. Bu alanları sizlere uzun uzun anlatmak yerine aşağıdaki görsellerde belirtmeyi uygun gördük:

Sözleşmeler
Ödüller
Kulüpler
Şehirler
Turnuvalar
Para Birimleri
Derbiler

Yukarıdaki görsellerde görmüş olduğunuz özelliklerin dışında; stadyumlar, diller, para birimleri, takım isimleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü detayı Football Manager Editör ile değiştirebiliyorsunuz.

Hatta FM veritabanı düzenleyicileri de oyun için yama hazırlarken data editör kullanımı ile çalışıyorlar.

11 YORUMLAR

  1. Türkiye liginde ki takım sayısını 20 yapmak istiyorum yapıyorum. Kural değişiklikliğinden yapıyorum hemde izlediğim yol şu. Kurallar>Ülke kuralları ekle>türkiyeseçili alt ligler ile>Gelişmiş kurallara çevir>turlar>stage0>genel>takım sayısı 20 yapıyorum ve ekliyorum takımları test ederken 18 takım olması gerekirken 20 takım bulundu diyor nasıl yapabilirim

  2. Üstad, Bilindiği Üzere Türkiye’de Yabancı Sınırlaması Var Ve Kadroda da Ben Bunu Kaldırmak İstiyorum Nereden Yapabilirim Biliyor Musun ? Ve Galibiyet Primleri Vs Değiştirmek İstiyorum Yardımcı Olabilir Misin Bana ?

  3. Editörü açtıktan sonra turnuvalardan Süper Lig ve Türkiye Kupası turnuvalarını bulup açın. Orada Kurallar kısmında yerli olarak işlem görecek oyuncular sekmesinden tüm kıtaları ekleyin. kaydedin.

  4. hocam kolay gelsin. sizden ricam kaydettikten sonra oyun içinde aktifleştirmeyi anlatabilirmiisniz. takımın birinde değişiklik yapıyorum örneğin ancak değişiklik yaptığım takımı seçemiyorum. (deneme diye kaydettim örneğin değişiklikleri, kaydı belgelerimde games bölümüne atıyor. veritabanını görmüyor yeni kariyerde. kaydı editör dataya atıyorum bu seferde oyun ilk açışta başlaması yaklaşık bi 5 dk yenii kariyer dediğimde 5 dk donma oluyor ardından değişiklik yaptığım takımıda seçemiyorum (oyun korsan)) yardımcı olablirseniz çok makbule geçer hayırlı seneler.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.