Aykut Savaş Ropörtajı

0
525
aykut savaş ropörtajı

Merhabalar Aykut Hocam, öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İlk sorumuzla başlayalım…

Aykut Savaş kimdir? Neler yapar? Biraz kendinizden bahseder misiniz hocam?

Öncelikle merhabalar. Ben Aykut Savaş, Muğla Üniversitesi 4.sınıf (aslında değil) öğrencisiyim. Kamu Yönetimi bölümünde okuyorum. Standart bir kişiyim. Herkes gibi kitap okur, sinemaya giderim. Bol bol fm oynarım. 🙂

Klasik sorumuzla başlayalım Aykut Savaş. FM oynamaya hangi seri ile başladınız?

Football Manager serisi ile tanışmam FM 2014 ile oldu. Biraz geç oldu ancak FM 2014’ü de pek oynama fırsatım olmadı. Sonrasında FM 2016’ya geçiş yaptım.

En sevdiğiniz seri hangisiydi peki?

14, 16 ve 17 oynamış birisi olarak bence 16

Evet, sizi gerebilecek bir soru ile devam ediyoruz. Grupta Dick Aykut ve Loser Aykut lakapları ile tanınıyorsunuz. Her ne kadar son faaliyetinizden sonra Sir Aykut olarak anılmaya başlansanız da Dick ve Loser hitapları için neler söylemek istersiniz?

Benim gruptaki paylaşımlarım, gördüğünüz üzere genellikle yenilgilerim mevcut. Kupa kazanma durumu da çok nadir. (gülüyor) Bu yüzden loser denmesini normal buluyorum. Dick Aykut’a gelince; Fenerbahçe’nin başında Dick Advocaat varken Advocaat ismini Aykut’a benzetip Dick Aykut olarak Fenerbahçe kariyeri oluşturmuştum. O zaman kariyerime koyduğum bir süs gibi birşeydi. Ancak Dick sözcüğünün İngiliz argosundaki karşılığından ötürü neden kendine Dick diyorsun diye soran arkadaşlar da çıkıyor. (FMO: Onların fesatlığı hocam)

Sir Aykut olarak anılmaya başlandığınız; Onur Tuğrul’u gruba davet etmeniz ve kabul etmesi ile ilgili gelişmeler ve grupta başlayan #ComeToFMTP etkinliği ile görüşleriniz nelerdir?

Gruptaki bazı arkadaşlar FM oynadığı bilinen Onur Tuğrul’u grupta görmek istediler. İstek artınca gruptan arkadaşımız Arda Mengi’nin hashtag önerisi sunmasıyla iyi bir şekilde organize olarak Onur Tuğrul’un dikkatini çektik ve kendisini grubumuza kazandırdık. Diğer transferler için de aynı taktiği kullanacağım.

Sir olarak yeni ComeTo etkinliklerinin gelmesini bizler de bekliyoruz. Peki, Football Manager aracılığı ile tanıştığınız ve sempati beslemeye başladığınız bir takım var mıdır?

Fleetwood, Palermo, Kızılyıldız, QPR.

Bugüne kadar unutamadığınız bir kariyeriniz var mıdır? Hangi seride hangi takımla? Birden çok yanıt verebilirsiniz.

Fenerbahçe ile açtığım daha sonra Benfica’ya geçerek Avrupa Ligi ve Süper Kupa aldığım sezonu unutamam. Ayrıca Palermo ile 5 sezon şampiyon olamayıp, kadromdan Rabiot ve Mbappe gibi yıldızların geçtiği ve canlı yayında istifa ettiğim kariyeri de unutamam. (Canlı yayında istifa iyiymiş hocam)

Takıntılı olduğunuz ya da kesinlikle transfer ederim dediğiniz bir oyuncu var mıdır?

Takıntılı olduğum bir oyuncu yok. Ancak yine de aklıma geldiğinde Preciado’yu transfer ediyorum.

İsteyip de alamadığınız bir oyuncu oldu mu? Yoksa Ünal Aysal gibi 15 dakikada transfer bitirenlerden misiniz?

Öyle isim olarak yoktur ancak genel anlamda bütçesi düşük takımları çalıştırdığım için bu durum yaşanıyor. Ancak bundan şikayet edemem.

Biraz da kariyer hikayelerinize dönelim. Oyunun sizi en mutlu ettiği an desek?

Oyunda en mutlu olduğum an şüphesiz Benfica ile ilk ve tek olarak aldığım Avrupa Ligi’dir.

Peki oyundaki en büyük başarınız hangisidir?

Benfica ile aldığım Avrupa Ligi

Aykut Hoca hezimet yaşamamıştır diye düşünüyoruz ancak yaşadığınız büyük bir hezimet oldu mu? Ya da Neden Loser Aykut olarak size takılmaya başlandı?

Bunu söylemekten çok utanıyorum ancak FM 2016’da Fenerbahçe’yi yönetirken Galatasaray’a 7-0 yenilmiştim.

Favori taktiğiniz hangisidir?

4-2-3-1

Genç oyunculara şans verir misiniz? Yoksa ben hazır adam severim diyenlerden misiniz? Alt liglerden takım alanlardan mısınız? Yoksa devlerin aşkı büyük olur diyenlerden mi?

Genç oyunculara şans veririm elbet ancak bu bir sezonda bir oyuncudan fazla olmaz.

Kendinizi benzettiğiniz ya da idolümdür dediğiniz bir teknik direktör var mıdır?

Benzetmiyorum ama sevdiğim bir teknik direktör var: Jürgen Klopp.

Kritik maçlar öncesinde save/load yaptığınız oldu mu? Malum facebook grubunda çok tartışılan bir konu bu konu. Save-load ile ilgili görüşlerinizi alalım.

Save-Load hayatta yapmam ancak Crush Dump hatası çok yaşıyorum. Save Load bu oyunun bana göre düşmanıdır. Ben öyle bir girişimde bulunsam her yıl en az bir kupa alırdım. (Birilerine taş mı var acaba? 🙂 )

Mevcut kariyerinizde hangi takımı yönetiyorsunuz? Bu kariyerde en sevdiğiniz 3 oyuncunuz kimler?

Bursaspor’u yönetiyorum. Harun Tekin, Ekoko ve Bostock’u seviyorum.

Peki gelelim gerçek futbolda. En beğendiğiniz ya da başarılı bulduğunuz üç Türk teknik adam?

Her ne kadar karakterini sevmesem de Fatih Terim ve Şenol Güneş’i söylemesem olmaz. Abdullah Avcı’da başarılı bir teknik adam.

Yabancı teknik adam olarak kimleri beğeniyorsunuz?

Klopp! Mourinho, Bielsa ve Gasperini hocalarım bu işin pirleridir.

Tuttuğunuz takımı yönetiyor olsaydınız ve üç transfer hakkınız olsaydı hangi pozisyonlara hangi oyuncuları alırdınız?

Sol bek için yerli kontenjandan Emre Taşdemir, sağ kanada Cristiano Ronaldo ve forvete Harry Kane’i alırdım. (Gülüyor) – (FMO: Emre Taşdemir’den sonra Ronaldo büyük hayal)

Evet, bir soruda gruptan sormazsak olmaz. Grupla nasıl tanıştınız? Grubun güncel durumu ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Grupla tanışmam şu an da grupta olan hemşehrim Oğuzhan Öz hocam sayesinde oldu. Oyunla ilgili bir sorum vardı ve o beni gruba eklemişti. Grup eskisinden çok daha aktif olmaya başladı. Onur ağabeyin gruba girmesi de bu aktifliği arttıracaktır.

Son olarak Football Manager oyuncularına ne söylemek istersiniz?

Güney Afrika pazarını iyi değerlendirin arkadaşlar, iyi oyunlar. 🙂

Bu güzel söyleşi için FMOyuncusu.com olarak teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.