FM 2018 Újpest FC Kariyeri

0
904

Merhaba arkadaşlar, FM Oyuncusu olarak bir kariyer hikayesine başlıyorum. Bu kariyer için bilindik bir takımı almak istemedim. Farklı bir lig üzerinden farklı bir deneyim oluşturmak, hem tanınmamış bir ligi sizlere tanımak hem de değişik bir deneyim yaşamak istedim. Bu aynı zamanda benim oyuncu repertuarımı da geliştirecek.

Bölüm 1: Kulübü Tanıyalım

O zaman hazırsanız ilk bölüme kulübü tanıtarak başlıyorum. Kariyeri Macaristan 1. Lig takımlarından Újpest FC ile yapacağım. Bu nedenle kariyere başlamadan önce biraz kulübü tanıyalım isterim.

Újpest FC, 1885 yılında kurulmuş Macaristan’ın en eski takımlarından birisi ve hatta belki de en eskisi. Tarihi boyunca 20 kez Macaristan lig şampiyonu olmuş. Görselde gözüktüğü gibi 21 kez de ikincilikleri mevcut.

Kulübün en büyük başarıları ise Avrupa’nın ilk uluslararası turnuvası olan ve 1927 ile 1940 yılları arasında düzenlenen Mitropa Kupası‘nı 1929 ve 1939 yıllarında müzesine götürmesi. Ayrıca kulüp 1968/69 sezonunda bugünün Avrupa Ligi ile denk olan Fuar Şehirleri Kupası yarı finalinde temsilcimiz Göztepe‘yi eleyerek finalde Newcastle United ile karşılaşmış ancak kupayı kazanamamıştır.

Újpest FC maçlarını 12,670 kapasiteli ve tamamı koltuklu Ferenc Szusza Stadyumu‘nda oynamaktadır. Ferenc Szusza Stadyumu, ilk olarak 1922 yılında inşa edilmiş ancak 2017 yılında tamamen yenilenmiştir. Szusza Ferenc, başkent Budapeşte‘nin Ujpest semtinde bulunmaktadır ve Mimar Alfréd Hajós tarafından dizayn edilmiştir.
Kulübün renklerinin mor beyaz olmasından dolayı Lilak lakabını almış. Bu Macar dilinde Morlar anlamına geliyor. Morların en büyük rakibi ise Frencvaros. En ateşli maçlar bu derbide sahne alsa da Honved, Diosgyöri, MTK ve Vasas ile de oldukça ateşli bir rekabet söz konusu.

Bölüm 2: Artık Başlıyoruz!

Evet, tanımadığım bir lig ve beni tanımayan bir lig. Çok değişik bir deneyim olacağından eminim ve kendime sonuna kadar güveniyorum. Ne kadar zamanımı alır bilemiyorum ancak kulübü ilk aşamada para kazanır bir hale getirmek ve şampiyon olmayı amaçlıyorum. Çünkü 1998 yılından beri ne yazık ki kupa kazanamayan bir kulübüz.

Şampiyonluk hedefine ulaştıktan sonra bir Avrupa kupası kazanmak ya da en azından itibarımızı arttırmayı hedefleyeceğiz. Oldukça zor bir mücadele olacak, başarısız olma ihtimalim de söz konusu ama deneyeceğim.

Bu arada sağolsun Türk basını da gurbete giden genç menajerlerini unutmadı. A Spor‘dan Ceyla Büyükuzun‘un sunduğu ana haberde küçük de olsa bir yer verilmesi bana ayrıca bir moral verdi.

Evet, kulübü bende yeni yeni tanımaya başlıyorum. Bugün kulüp başkanımız Roderick Duchâtelet ile tanıştım. Kendisi Belçikalı ve henüz 46 yaşında genç bir başkan. İlk izlenim olarak uyumlu ve vizyon sahibi birisi diye düşünüyorum. Ayrıca babası Belçika’nın en zengin 7. iş adamı oluyormuş.

Bir önemli tesadüf de futbol direktörümüz Türkiye‘de Manisaspor‘da bir dönem futbol oynamış olan Zoltán Böőr. Sağolsun kendileri bana çok yardımcı oluyor.

Bu arada taraftarımızdan bahsetmek isterim. Sanırım bu görseller şimdilik yeterli;

 

Bölüm 3: Ligi Tanıma Çabaları

Hazırlık maçlarını oynarken takımı ve ligi tanımaya çalışıyorum. Macar 1. Ligindem bahsetmek gerekirse, lig 12 takımın olduğu son 2 takımın küme düştüğü, şampiyon takımın Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turuna katıldığı 2. 3. ve 4. olan takımların ise Avrupa Ligi 1. ön eleme turuna katıldığı bir yapıya sahip. Ayrıca maç kadrosunda en fazla 5 AB dışı oyuncuya izin veriliyor.

Takım ile sözleşme imzalamam arkadan yeni rüzgarlar esmesine sebep oldu ve formalarımız Nike tarafından tasarlandı ve forma reklamı için Bwin bahis ile anlaştık.

Taraftarlarımız da formalara yoğun ilgi gösteriyor. Bu durum ciddi bir gelir kapısı oluşturacak gibi. Ülkede ses getiren bir taraftar grubuna sahibiz. Ayrıca aşağıdaki parçayı hazırlayan Turan Khan isminden anladığım kadarıyla Türk olduklarına inanan, milliyetçi bir oluşumlar. Yani biz Atilla’nın torunlarıyız diyorlar. Bu da tesadüfen de olsa iyi bir takım tercih ettiğini gösteriyor.

Çokça sorulan bir konu transfer bütçemiz. 325 bin € transfer bütçemiz mevcut. 892 bin € maaş bütçesine sahibiz ancak bunu aşarak 990 bin € maaş ödüyoruz. Yeni transfer gerçekleştirmeyip bu farkı kapatacağız ve eldeki kadro ile yenimeye çalışacağız.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.