FM 2019 Finansal Fair Play Sorunu

1
2258
FM 2019 Finansal Fair Play Sorunu

FM 2019 Finansal Fair Play Sorunu

FFP yani Finansal Fair Play oyuna eklendiği zamandan bu yana ilk defa FM 2019 ile bu denli ciddi olarak karşımıza çıkıyor. FM 2019 Finansal Fair Play Sorunu, özellikle ülkemizde üç büyüklerin de şiddetli hissettiği bir sorun.

Football Manager serisi her geçen gün gerçekçilik kazanırken takımlarımızın mali yapısı da oyuna oldukça iyi şekilde yansımış durumda. FFP dolayısıyla Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş‘ın mali yapısının problemli olduğunu Beta sürümde bu takımlarla kariyer yapan herkes yaşayarak görmüştür. Öyle ki bu takımlardan özellikle Galatasaray’ın UEFA ile ağır şartlarda yaptığı anlaşmanın da oyuna yansıtıldığı, bu nedenle Galatasaray’ı yönetecek arkadaşların ilk 4 sezonu sıkıntılı geçireceklerini söyleyebiliriz. Galatasaray ile ilgili oyundaki yaptırımlar şu şekilde;

  1. Daha önce bir anlaşma konusunda başarısızlık yaşayan Galatasaray’a 6 milyon € tutarında bir ceza verildi. 2018/19’dan başlamak üzere 2020/2021 sezonu da dahil olmak üzere her sezon 2 milyon € Galatasaray’ın gelirlerinden tahsil edilecek.
  2. Galatasaray’ın yönetim ekranında bütçe kısmını oynatamadığınızı ve alta “izin verilen maaş bütçesi gelirlerin maksimum %60’ı olabilir” şeklinde bir yazı göreceksiniz. Ve bu tutar oyuncuya verilecek tüm bonusları da kapsamakta.
  3. Anlaşmanın kapsadığı her sezon için artı transfer bütçesi oluşturulamıyor. Yani sattığın kadar alabilirsin prensibi mevcut. 3 milyon € bonservisle bir oyuncu satarsanız aldığınız oyuncu  veya oyuncuların toplam bonservisi 3 milyon € olabilir şeklinde örnek verelim.
  4. 2018/19 sezonu için FFP zararı 20 milyon € altında, 2019/20 sezonu için FFP 10 milyon € altında ve gelecek iki sezon ise başa baş olmalıdır.
  5. Galatasaray Avrupa müsabakalarında kaydedebileceği oyuncu sayısı olarak 21 oyuncu ile sınırlandırılmıştır. Bu dört sezon boyunca her yıl 1 oyuncu artarak devam edecektir.
  6. Galatasaray bu anlaşmayı sağlayamaz ve bozulmasına sebep olursa 9 milyon € tutarında bir para cezasına daha çarptırılacak ve daha ağır yaptırımlarla karşılaşacaktır.

Galatasaray kariyeri deneyen birisi olarak sizlere şunu söyleyebilirim ki, ne zaman başkanın kapısını para için çalacak olursanız avucunuzu yalayarak geri dönüyorsunuz.

Diğer kulüplerin borçları oldukça yüksek tutarlarda olsa da Galatasaray FFP sorunu gibi anlaşma yapacak aşamaya gelmiş durumda değil. Ancak yine de dikkat etmemeniz durumunda FFP tarafından cezalandırılmanız mümkün.

Bu gibi durumlarda bonservis ile oyuncu sattığınız zaman yerine serbest oyuncular almanızı öneriyoruz. Bu bakımdan Serbest Oyuncular konusundaki makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşünceye kadar,
İyi oyunlar…

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.