FM 2019 Yenilikler Açıklandı

0
1358
fm 2019 yenilikler

FM 2019 Yenilikler Açıklandı

Football Manager oyuncularının merakla beklediği oyun olan FM 2019 yenilikler açıklandı. FM 19’daki yenilikleri twitter hesabından twit dizisi ile duyuran Football Manager, #FM19Features etiketini kullandı.

İşte FM 2019’un Yeni Eklenen Özellikleri:

Öncelikle belirtelim ki uzun yıllar sonra bizleri bu kadar heyecanlandıran ilk seri diyebiliriz. Bugün gelen açıklama ile hiç beklemediğimiz ancak güzel gelişmeler oldu. Bunlardan en çok dikkat çekenleri sizler için derledik.

Antrenman Sisteminde Geliştirmeler – FM 2019 Yenilikler

Football Manager 2019 antrenman sisteminde büyük revizyon gerçekleştirildi.

Artık antrenman programlarına daha detaylı bir erişim söz konusu. Oyuna eklenen “FootTalks” sistemi ile oyuncuların antrenman düzeni ve genç oyuncuların gelişim durumları hakkında daha gerçekçi bir yapı mevcut. Bu takım antrenmanı ve bireysel antrenmanlar olarak karşımıza çıkacak.

FM 2019 Antrenman Ekranı
FM 2019 Antrenman Ekranı

Antrenman programınızı takımınızın sezon boyunca duyacağı ihtiyaçlara göre özelleştirmeniza imkan tanıyan günlük üç oturum ayrılmıştır. Bu oturumu tıkladığınızda odaklanmayı seçebileceğiniz 10 farklı antrenman alanını listeyen bir pencere açılacaktır. Bu 10 alan içerisinde takımınızın gelişimi açısından farklı alanları vurgulayarak, takımın özellikleri ve takım dinamiklerine göre her türlü çalışmayı belirleyecek farklı antrenman oturumlarınız bulunmakta.

Eski serilerde takımınızı genel yönüyle hazırlayacak oturumlar seçilebiliyordu. Örneğin; hücum veya savunma. Bu seçenekler genel panelinin altında hala bulunmakta. Ancak FM 2019’da antrenman için daha fazla derinlik sağlanmış olması sayesinde takımınızdan en iyi verimi almak için ince dokunuşlar yapabileceksiniz.

Örneğin genel bir savunma idmanı yüklemektense; hava topu savunması gibi bir oturum tercih edebilirsiniz. Bu, bir sonraki rakibinizin ceza alanına uzun oynamayı sevdiğini düşündüğünüzde iyi bir odak olabilir. Tüm bunlara ilaveten, her bir antrenmanı seçeneğini tıkladığınızda; ekibinizin yatkınlığı, niteliği ve sakatlık riski gibi konularda genel bir bakışa da sahip olacaksınız.

Sezonun hafta ve aylar arasındaki farklı antrenman programlarınızı önceden oluşturarak zamanlamalarını ayarlayabilir veya antrenman programları sekmesi aracılığıyla sıfırdan kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Sezon öncesi çalışmasının yanı sıra bu çalışma önceden hazırlanmış birkaç program olduğunu ve oyuncularınıza taktik oyun stilinde çalışma olanağı sağlayan programlar olduğunu göreceksiniz.

Önceden ayarlanmış antrenman programlarınız, büyük bir maç öncesi hazırlanmak istediğinizde veya fikstür sıkışıklığı dönemlerinizde takımınızın ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlar. Eşleşmelerden uçak seyahatlerine kadar pek çok konu bu rutine dahil edilir.

Sezon öncesi antrenman programlarında yapılan bu derinleştirmeler ile takımıza vereceğiniz eğitim ve hazırlık sürecinin en üst düzeye çıkması fırsatı ortaya çıkıyor. Uygun bir şekilde hazırlanan program ile oyuncularınız sadece form tutmaz, bu formu maksimum sürekliliğe çıkarmak için de yardımcı olabilir.

FM 2019’da karşılaşacak olduğunuz bir diğer yenilik, mentörlük sistemi olacak. Mentörlük sistemi, üst düzey oyuncuların genç oyuncularla yakın çalışacağı en az üç oyuncudan mentörlük grupları oluşturabileceksiniz. Mentörler, genç oyuncuların kişiliğini ve oyuncu özelliklerini etkiler. Bu bakımdan oyuncu gelişimi için önemlidir.

VAR Sistemi Oyuna Eklendi – FM 2019 Yenilikler

FM 2019 ile geçtiğimiz sezonlarda gerçek hayatta kullanılmaya başlanmış olan video hakem sistemini oyuna yansıtıyor.

Oyuna eklenen video hakem uygulaması iki şekilde oluşturulmuş. Bunlardan bir tanesi maç hakeminin yardımcı hakemler ile kulaklık yolu ile iletişim kurmasıdır. İkincisi ise hakemin pozisyon tekrarını bir ekrandan izleyerek karar vermesidir.

Ayrıca oyuna eklenen bir diğer özellik ise çizgi uygulaması. Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere topun çizgiyi geçip geçmediğini net bir şekilde ifade eden bir uygulama.

Oyuna eklenen bu iki sistem ile oyuna değişik bir heyecan geleceği kesin. Ancak bu sistemler ile alınacak kararların maç sonu basın toplantılarında da karşınıza çıkacak olması daha güzel bir detay olmuş.

Çoklu Taktik Oyuna Aktarılmış – FM 2019 Yenilikler

Hücum ederken, geçişlerde ve defans yaparken stratejinizi birleştiren yepyeni bir felsefe oluşturarak birden fazla taktiği kontrol edebileceksiniz.

fm 2019 taktik ekranı

FM 2019’daki taktik oluşturma ekranını kullanırkan fark edeceğiniz ilk şey, gerçek futboldaki gibi “Gegenpressing”, “tiki-taka”,”catenaccio” gibi bir çok ünlü taktik sistemini yansıtan taksik stillerinin oyuna eklenmesi olacaktır. Taktikleri ilk kez tıkladığınızda, açıklamaların yanı sıra kendi stilinizi oluşturma veya asistanınızdan sizin için bir stil seçmesini isteme seçeneğiyle birlikte kullanılabilir stiller listesine göz atabilirsiniz. Oyuncu rollerinin önceden seçmiş olduğunuz taktiksel stile uygun olarak önceden seçilmiş olduğunu fark edeceksiniz. Tabii ki, bunları düzeltmeye devam edebileceksiniz. kendi oluşumu ile bir stil.

taktik ekranı

FM 2019 ile gelen özelliklerden bizim en çok dikkatimizi çeken maç içerisinde üç farklı taktik belirleyebilecek olmamız. Hücum için farklı taktikler, savunma için farklı ve geçiş için farklı taktikler ayarlayabiliyorsunuz.

Artık yeni taktik uygulamalar, oyuncularınıza talimat verebilmeniz ve futbol vizyonunuzu hayata geçirebilmeniz için gerçek bir adım atılmış. Taktiksel stillerde yeni talimatlar, yeni oyuncu rolleri ve yenilenmiş bir maç önü raporu entegrasyonu ile karakterinizi oyuna yansıtmak için daha fazla araca sahipsiniz.

FM 2019 hakkında sistem gereksinimleri için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.