Football Manager Sözleşme Türleri Neledir?

0
1247
football manager sözleşme türleri

Football Manager Sözleşme Türleri

Football manager oyuncularının en sevdiği bölüm olan transferleri gerçekleştirirken karşımıza çıkan sözleşme içerisindeki sözleşme türleri ile ilgili bir yazı hazırladık. Bu yazıyla Football Manager Sözleşme Türleri ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Öncelikle sözleşme türlerinden bahsedeceğim. Sonrasında bu sözleşme türleri hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim. FM’deki sözleşme türleri; tam zamanlı, yarı zamanlı, amatör, genç ve ucu açık sözleşme olarak beş sınıfta incelenmektedir.

Tam Zamanlı Sözleşme Nedir?

Tam zamanlı sözleşme, oyuncular ve kulüpler arasında imzalanmış olan profesyonel sözleşmeyi ifade eder. Bu sözleşmede yer alan süre boyunca taraflar (kulüp ve oyuncu) sözleşmede yer alan maddelere uymak zorundadırlar. Mesela profesyonel sözleşme imzalamış bir oyuncu kulübünün izni olmadan başka bir kulüp ile görüşemez. Bu örnekten anlayacağınız üzere tam zamanlı sözcüğü sözleşme süresi boyunca sözleşmenin geçerliliğini ifade eder.

Yarı Zamanlı Sözleşme Nedir?

Tam zamanlı sözleşmeye göre daha az kapsamlı olan sözleşme türüdür. Henüz profesyonel olamamış kulüpler için uygun olan sözleşme türüdür. Bu sözleşmeyi genellikle Yarı-Profesyonel kulüpler kullanmaktadır. Yani genellikle alt liglerdeki kulüpler bunu kullanır. Profesyonel sözleşmeye göre daha kısıtlıdır.

Amatör Sözleşme Nedir?

Amatör kulüplerin önerebildiği sözleşme türüdür. Bu sözleşme oyuncunun kulüp kadrosunda yer almasını ve maçlara çıkabilmesini sağlar. Oyun içerisinde amatör sözleşme imzalayan futbolcu maaş almaz. Sadece prim hakkı vardır.

Genç Sözleşmesi Nedir?

Genç yaş grubundaki oyuncuların kulübün alt yapısında oynayabilmesi için imzalanan anlaşma türüdür. Oyunu oynayanlar oyuncunun yaşı geldiği zaman “oyuncu artık profesyonel sözleşme imzalayabilir” şeklinde bir uyarı okursunuz. Bu döneme kadar gelen süreçte oyuncu genç oyuncu sözleşmesi ile takımına bağlıdır.

Ucu Açık Sözleşme Nedir?

Ucu açık sözleşme, takımların oyuncuları ile sadece maça çıkmaları için imzaladıkları ve oyuncunun lisansını çıkarttıkları bir sözleşmedir. Oyuncuya maaş ve prim teklif edilebilir ancak bir bağlılığı yoktur. Yapılan ilk teklifte oyuncunuz sizi bırakıp gidebilir. Transfer edici takım herhangi bir bonservis ücreti ödemek zorunda değildir. Bu nedenle pek tercih edilmez, edilmesi tavsiye bile edilmez.

Genel olarak sözleşme türlerini bu şekilde ifade ettik. Football Manager Sözleşme Türleri isimli yazımızda bahsi geçen sözleşmelerden en yaygın olarak kullanılanı Profesyonel Sözleşme olarak ifade edilebilir. Zaten pek çok FM oyuncusu da profesyonel takımlarda görev yaptığı için bu sözleşme türü hakkında bilgi hakimiyetine sahiptir.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.