Mert Baba Taktik v1 – FM 2015

0
1420

FM 2015 oynuyorsanız ve oyuna hükmeden bir taktik anlayışı benimsemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Mert Baba Taktik v1 ile Topa hükmeden, rakibinizi baskı altına alan ve istatistik anlamında ezen bir oyun tarzına sahip olacaksınız.

Tabi ki her taktiğin başarısız olma ihtimali vardır ancak sizlere vereceğim bilgilere uygun olarak hareket etmeniz halinde taktiğin başarıya ulaşmama gibi bir lüksü yok. Bu taktiği denediğim takımlar genellikle orta ölçekli takımlardı. Büyük takımlarda da bu taktiği denedim ve herhangi bir problem yaşamadım. Çalıştığım takımlar listesi sırasıyla şöyle;

 1. Akhisar Bld.
 2. Roma
 3. İtalya
 4. Kamerun
 5. Juventus
 6. Galatasaray
 7. Türkiye
 8. Zaragoza
 9. İngiltere
 10. Valenciennes
 11. Eskişehirspor
 12. Fransa
 13. Kaiserslautern
 14. Aarau
 15. AZ Alkmaar
 16. Eskişehirspor (2.Dönem)

Yukarıdaki takımlardan sadece İngiltere, Zaragoza ve AZ Alkmaar ile başarı yakalayamadım. Hepsinde de ağırlıklı taktiğim Mert Baba Taktik v1 idi. Çünkü benim kendi tarzım da oyunu domine eden futbol ile oluşan bir tarz. Eskişehir’in ikinci dönemini saymazsak farklı 15 takımın 12 tanesi ile başarı sağlamak demek %80 gibi bir başarı oranı demek.

Yine de taktiğin başarılı olmasında pek çok değişken olduğunu söylemeliyim. Ligin yapısı, sakatlık durumu, kulübün maddi olanakları, kulüpteki oyuncuların takımdan gitmek istiyor oluşları gibi. Ve tabi ki de oyuncuların özellikleri.

Şartlar ne olursa olsun bir taktiğin başarıya ulaşma ihtimaline dair esas önem taşıyan konu, taktiğe uyumlu oyuncularla çalışıp, çalışmadığınızdır. Mert Baba Taktik v1 için oyuncularınızın mevkilere göre sahip olması gereken rol özelliğine sahip olması gerektiğini aşağıda madde olarak paylaşacağım.

 • Kaleci: Kalecimizin rolü yalnızca “Kaleci” olacak. Genellikle her kaleci bu role uygun olsa da bir takımın yarısı kalecidir sözünü sizlere hatırlatmak istiyorum. Kaleciniz role uygun olduğu gibi özellikleri de iyi olmalı.
 • Sağ/Sol Bek: Sağ / Sol Bek oyuncumuz için kullanacağım rol “İki Yönlü Bek” rolü olacak. Bu nedenle bu bölgede oynatacağınız oyuncuların Markaj, Orta Yapma, Pas, Top Kapma, Hız, Hızlanma , Çeviklik gibi özelliklerinin yüksek olmasına dikkat ediniz.
 • Stoper: İki stoper oyuncumuz da “Standart Stoper” rolünde oynayacağı için bu bölgede oynayabilen oyuncular ile kadro kurmanız önemlidir. Stoper oyuncularınızın genellikle Top Kapma, Kafa Vuruşu gibi özelliklerinin yanı sıra Zihinsel ve Fiziksel özelliklerinin de yüksek olması gerekmektedir.
 • Defansif Orta Saha: Bu bölgedeki oyuncumuz “Defansif Ortasaha” rolünde oynayacaktır. Markaj, Top Kapma ve Pas özelliklerinin yanı sıra fiziksel ve zihinsel özelliklerinin yüksek olması önemlidir.
 • Orta Saha 1: Bu bölgede “İki Yönlü Orta Saha” rolü ile oynatacağımız oyuncumuzun Uzun Şut, Top Kapma, Pas, İlk Kontrol, Bitiricilik özellikleri ile beraber fiziksel ve zihinsel özelliklerinin yüksek olması önemlidir.
 • Orta Saha 2: Bu bölgede “Standart Orta Saha” rolü ile oynatacağımız oyuncumuzun Uzun Şut, Pas, İlk Kontrol, Bitiricilik özelliklerinin yanı sıra Zihinsel özelliklerinin yüksek olması önemlidir.
 • Kanat Oyuncuları: “Kanat” rolü ile oynatacağımız oyuncuların Dribling, İlk Kontrol, Orta, Pas, Teknik özelliklerinin yanı sıra Fiziksel özelliklerinin de yüksek olması beklenir.
 • Forvet: Forvet oyuncumuzun rolü “Yardımcı Forvet” olarak seçilmeli ve sahip olması gereken önemli özellikler Dribling, İlk Kontrol, Pas, Teknik, Güç, Bitiricilik ve zihinsel özellikleridir.

Oyuncunuzun en iyi verim verdiği rolü, profilinden öğrenebilirsiniz. Bu rollere uygun oyuncularla başarısız olma ihtimaliniz çok düşük. Bol şans. 🙂

Mert Baba Taktik v1 İndir

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.