Takım Kaptanı Nasıl Seçilir?

0
1102

Takım Kaptanı Seçme Rehberi

Football Manager oyununda yeni bir takımı devraldığınızda asistan personeliniz sizi takım kaptanını seçmek için uyarır. Sizin de bir tercih yaparak takım kaptanı belirlemeniz gerekir. Takım kaptanı seçiminde bir adet kaptan ve bir adet ikinci kaptan seçiminde bulunursunuz. Ayrıca taktik ayarlarından da daha fazla kaptan eklemeniz mümkün.

Kaptan seçimi öyle basit bir mevzu gibi görünse de aslında öyle değildir. Çünkü yapacağınız değişiklikler takımı olumsuz etkileyerek takım içi huzuru kaçırabileceği gibi, takıma saha içinde liderlik yapması mümkün olmayan bir oyuncunun seçilmesi halinde başarı basamaklarını çıkarken sorun yaşama ihtimaliniz de artacak.

Peki Takım Kaptanının Sorumlulukları Nelerdir?
Takım kaptanının esas görevinin saha içerisinde takımı yönetmek ve motive etmek olduğunu öncelikli olarak ifade etmeliyiz. Ayrıca saha dışında da takım arkadaşlarına örnek olmak ve takım ile gerçekleştireceğiniz görüşmelerde size yardımcı olmasını isteyeceğiniz isim olarak karşınıza çıkar. Ayrıca takım kaptanının profilindeki etkileşim seçeneğini kullanarak takımınızın genel durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaptan Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Kaptan seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlardan ilki oyuncunun kadro durumudur. Kaptan seçeceğiniz oyuncu sürekli ilk on bir oynayan bir oyuncu olmalıdır. Kadro durumu olarak da “Kilit Oyuncu” ya da “As Takım” seçenekleri kullanılmalıdır. Takım oyuncuları sürekli olarak ilk on bir de yer bulan oyuncuya daha çabuk adapte olurlar.

Kaptan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise oyuncunun yaşıdır. Yaşı daha büyük oyuncuların kaptan olması kesinlikle çok önemlidir. Hem tecrübeli oluşu hem de diğer oyuncuların büyük bölümünden yaşça büyük oluşu diğer oyuncuların saygısını kazanmasında etkili olacaktır. Ayrıca oyuncunun bir kaç sezondur takımda oynamış olması da ekstra bir katkı sağlayacaktır. Biz minimum yaşı 27 olarak tavsiye ediyoruz.

Kesinlikle dikkat etmenizi önereceğim bir diğer husus ise oyuncu özellikleri. Çünkü kaptanlık görevini yerine getirecek oyuncunun bu görevin altından kalkıp kalkamayacağı bu verilerde gizlidir. Detaylandırmak gerekirse kaptan olarak seçeceğiniz oyuncunun “Liderlik” özelliğinin yüksek olması gerekmektedir. Aynı şekilde Kararlılık, Motivasyon, Takım Oyunu, Çalışkanlık ve Cesaret özelliklerinin de yüksek olması büyük oranda başarılı bir kaptan seçimini bizlere sunacaktır.

Kaptan Seçimi

Kaptan olarak seçeceğimiz oyuncunun kişilik yapısı da önemlidir. Kişilik olarak Profesyonel, Örnek, Çalışkan gibi pozitif özelliklere sahip olan oyuncuların kaptanlık görevinde başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Yine benzer bir detay da oyuncunun itibarıdır. İtibarı yüksek oyuncular, diğer takım arkadaşları tarafından daha kolay saygı görürler.

Belki de pek göze batmasa da en önemli detaylardan birisi de oyuncunun takım içerisinde sevilip sevilmediğidir. Sevilmeyen bir oyuncuyu kaptan yapmanız durumunda takım oyuncuları bu durumdan memnun olmayacak ve takım içi huzursuzluklar çıkacaktır.

Kaptan olarak seçeceğiniz oyuncunun oynadığı pozisyon da hangi bölgelere ne kadar yönlendirme yapacağı konusunda değişkenlik gösterir. Örneğin bir forvet oyuncusunu kaptan yapmanız halinde etki alanı sadece hücum alanı olacaktır. Ancak bir orta saha oyuncusunu kaptan yapmanız durumunda oyuncu tüm takımı etki altına almayı başarabilecektir. İşte anlatılanlara göre iyi bir kaptan seçimi için gerekenler tablosu;

Kadro DurumuKarakterPozisyonYaşÖzellikler
Kilit Oyuncu
As Takım Oyuncusu
Örnek Kişilik
Profesyonel
Orta Saha+ 27Liderlik
Konsantrayon
Kararlılık
Cesaret
Takım Oyunu

Takım Kaptanını Değiştirmek

Yeni bir takımın başına geçtiğinizde, eski menajerin seçtiği kaptan ve yardımcısı eğer takımdan ayrılmamışlarsa hala görevde olacaktır. Bu kaptan, takımdaki en iyi seçenek olmayabilir. Yukarıdaki seçenekleri gözden geçirip karar verebilirsiniz. Ayrıca takım kaptanını sonraki dönemlerde de değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz, bu görev için daha uygun bir oyuncu transfer edilmiş olabilir.

Eğer kaptanı değiştirmeye karar verirseniz, kaptanlık görevinden ayrılacak oyuncu mutsuz olabilir ve kulüpteki geleceğini gözden geçirmek isteyebilir. Bu yüzden değişim öncesi bu oyuncuyla konuşup neden değişim yapmak istediğinizi söylemelisiniz.

Bunu kaptanın profilinde etkileşim menüsünde Oyuncuyu Uyar seçeneğinden “kaptanlığın alınması konusunda uyar” diyerek yapabilirsiniz. Ayrıca yeni sezon öncesi asistan menajeriniz kaptanlık seçimi için uyardığında da takım kaptanıyla konuşabilirsiniz. Değişim sürecinin zararlarını, eski kaptanı yardımcı kaptan yaparak hafifletebilirsiniz.

Ancak öncesinde oyuncuyla konuşmuş olsanız bile bazı takım arkadaşları bu kaptan değişikliğine olumsuz tepki verebilirler, görevinden alınan kaptana haksızlık edildiğini düşünebilirler. Bu yüzden kararınızı verirken iyice düşünmeli, takımı mutsuz etmeye değip değmeyeceğini belirlemelisiniz. Oyuncular kötü tepkiyi genelde çok saygı duydukları veya favori kişiler listesinde yer alan kaptanları değiştirmeye çalıştığınızda verirler.

Takımda değişim yüzünden yaşanacak olan olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız, mevcut kaptan ayrılana kadar veya ilk 11’de yeteri kadar yer bulamayana kadar değişikliği erteleyebilirsiniz, kaptan yapmak istediğiniz oyuncuyu da yardımcı kaptan görevinde bekletebilirsiniz.

Kaptan değiştirdikten sonra, oyuncular yeni kaptanın motivasyonuna tepki vermekte zorlanabilirler. Bununla ilgili maç öncesinde Analizler kısmında asistan menajer geri bildirimi kısmında raporları görebilirsiniz. Ancak zamanla oyuncularınız yeni kaptana alışacaklardır ve bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Football Manager takım kaptanı nereden değişir diyenler için: Taktik menüsünde kaptanlar sekmesinin sağ kısmı.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.