FM 2018 Giresunspor incelemesi

0
693
FM 2018 Giresunspor incelemesi

FM 2018 Giresunspor incelemesi

Sitemizde kulüp incelemelerine daha önce yer vermemiştik ancak bu alanda pek fazla inceleme yapılmıyor olmasından dolayı bazı kulüpleri incelemeye almak istedik.

FM 2018 Giresunspor incelemesinde Giresunspor’un oyun başındaki genel durumundan, bütçesinden, kadrosundan ve teknik heyetinden bahsedeceğiz. Tabi ki kulübün hikayesi de yer alıyor.

Giresunspor Genel Bilgiler

Giresunspor Kulüp Detayları
Giresunspor Kulüp Detayları

Giresunspor, 1967 yılında kurulmuş Karadeniz’in sessiz fırtınası olarak ifade edilebilecek bir kulüp. Yeni kurulduğu dönemlerde 6 sezon kadar Süper Lig (o zaman 1.lig) mücadele ettikten sonra küme düşen ve bir daha da üst lige yükselemeyen bir kulüp. Bu nedenle Süper Lig’e yükselmek onların en büyük hedefi.

Bu hedef FM Oyuncusu ekibi olarak bizlerin dikkatini çekti. Ayrıca oyundaki ilk sezon Giresunspor’un 50. yılı olmasından dolayı özel bir anlam da kazanıyor.

Taraftar profili olarak da takımına tutkuyla bağlı bir kitleye sahip Giresunspor. Belki çok büyük bir taraftar kitlesi olmayabilir ama kulübüne sımsıkı bağlı bir kitleye sahipler.

Giresunspor 2007/08 sezonundan bugüne kadar son 10 sezonun 8’inde 1. Ligde yer aldı ve Süper Lig için playoff hakkı kazandıkları dönemlerde oldu. Ama başaramadılar. İstikrarını kaybetmeyen bu kulübün Süper Lig hayallerini gerçekleştirmek güzel bir kariyer hedefi olabilir diye düşünüyoruz! Bu nedenle ilk incelememizi Giresunspor üzerine yapmak istedik.

Tesisler

Giresunspor maçlarını tamamı koltuklu ve 12.191 kapasiteye sahip olan Giresun Atatürk Stadyumu‘nda oynuyor.

Saha Durumu: Kötü
Kurumsal Ağırlama: Yeterli düzeyde
Antrenman Tesisleri: Vasatın altında antrenman tesisleri
Veri Analizi Olanakları: Yok
Altyapı Tesisleri: Vasatın altında altyapı tesisleri
Antrenman Tesisleri: Etbaşoğlu Tesisleri
Altyapı Antrenörlüğü: Temel seviye
Genç Oyuncu İstihdamı: Kısıtlı düzeyde
TAŞINMA PLANI: Çotanak Stadyumu (22.028 kapasite)

Yeni bir stada geçmek elbette iyi bir yatırım, mutlaka prestij getirecektir. Ancak Süper Lig hedeflerini düşündüğümüz zaman stadyum dışında kalan antrenman ve altyapı tesisleri ile veri analiz olanakları bölümlerinde de ciddi yatırımlar yapmak gerekmektedir. Kulübü seçmek isteyenler bu uyarımızı dikkate alabilirler.

Kadro

Giresunspor kaleci bakımından tecrübeli bir kaynağa sahip. 39 yaşındaki Ahmet Şahin ve 34 yaşındaki Fevzi Elmas daha önce dört büyüklerde ve Süper Lig‘de forma giymiş oyuncular. Bu nedenle ilk sezon kaleci transferi şart değil gibi. Yine de iyi seçenekler çıkması durumunda değerlendirilebilir. Ancak bu kaleciler Süper Lig için kesinlikle yeterli değil.

Giresunspor‘un defans hattında tecrübeli oyuncular var ama savunma için kadro genişliği yetersiz durumda. Osmanlıspor’dan kiralanan sağ bek Caner Arıcı, Trabzonspor’dan tanıdığımız Aykut Demir ve bir dönem Galatasaray’da da oynamış olan Çağlar Birinci. Bu oyuncular her ne kadar kalite koksalar da kadroya savunmacı takviyesi şart.

Orta saha ve kanat oyuncularına baktığımız zaman ise Giresunspor oldukça yeterli bir kadro yapısına sahip. Defansif ortasaha pozisyonunda Dodo ve Dimitriadis ligin üzerinde profile sahip oyuncular. Yine orta saha pozisyonunda Hakan Barış ve Fatih Atik 1.lig seviyesine uygun oyuncular olarak göze çarpıyor.

Ofansif orta saha olarak kadroda bulunan Jones Carioca‘da iyi bir profile sahip. Ancak takımın yıldızı olarak sağ kanat Dmytro Korkishko‘yu gösterebiliriz. Ancak takımdaki “çöp” oyuncuların büyük bölümü kanatlara yığılmış durumda. Hem kadro huzuru hem de maaş bütçesinin sağlığı açısından bir temizlik harekatı yapılması yerinde olacaktır.

Giresunspor’un en rahat olduğu mevki muhtemelen forvettir. Bunun asıl sebebi forvet olarak takımda yer alan iki oyuncunun da lig standardının üzerinde olması olarak açıklanabilir. Henrique Almeida ve Batuhan Altıntaş her ne kadar kiralık olarak da yer alsalar, ikisi de iş bitirebilecek oyuncular. Bu konuda tek handikap çift forvet oynayacaksanız, kendinize bir yedek forvet almanız gerekmekte…

giresunspor forvet

Giresunspor’un yönetim ve teknik heyet ekibi ise şu şekilde;

Mali Durum

Transfer Bütçesi: 11.594€
Maaş Bütçesi: 6.466.809€
Net Borç: 864.405

Giresunspor, pek çok kulübümüzün aksine büyük borç batağında yer almıyor. Toplam borcu gayet makul seviyelerde. Bu da potansiyel kaybı yaşamasına engel bir durum. Ancak transfer bütçesi ne yazık ki yetersiz. Orta sahadaki çöp kitleden belki bir transfer bütçesi yaratmanız mümkün olabilir. Eğer bunu başaramazsanız da kiralama yoluyla takviyeler yapabilirsiniz. Giresunspor’un maaş bütçesi, bize göre 1.lig için yeterli.

Kariyer Hedefi

  1. İlk iki sezon içerisinde Süper Lig’e çıkma
  2. Düşük seviyedeki kulüp borcunun sıfıra indirimesi
  3. Süper Lig’de ilk iki sezon küme düşmeden lige tutunma
  4. Ucuza oyuncu alıp, kar ederek satma politikası ile kulübe para kazandırma
  5. Kulübün yetersiz tesis seviyesinin yükseltilmesi
  6. Avrupa kupalarına katılma hakkı edinme
  7. Kulübün itibarını arttırma

Yorum

Giresunspor için uzun soluklu bir kariyeri uygun görüyoruz. Çünkü yapılacak onca iş var ki bunları tamamlamadan bırakıp gitmek olmaz! Bu nedenle kısa süreli kariyer planlayan oyuncular diğer kulüp tavsiyelerimizi inceleyebilirler.

Tavsiye: 10/7
Zorluk: 10/6
Kapsam: 10/8

Şuna inanıyoruz, bu kariyer Football Manager bilginize bilgi katacak. Çünkü ülkemizde bu oyunu gerçekten planlama yaparak oynayan oyuncu sayısı çok az. Bu nedenle ligi kaçıncı bitirirseniz bitirin azimle çalışarak hedeflerinize ulaşmaya çalışın. Biz hedef olarak 2 sezon içerisinde Süper Lig’e yüksekme dedik ancak bu 3 sezon da olur 4 sezonda.

Bu sizin mücadele gücünüzü geliştirecek bir durum. O başarı gelecek arkadaş!

Yapılmaması Gerekenler
  • Save Load
  • Geliştirilmiş Bütçe Yamaları
  • Vazgeçmek

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.