FM 2018 Beklentiler – Football Manager 2018’den Beklentiler

0
656
fm 2018 yenilikler

FM 2018 Beklentiler

Football Manager  2017 çıkar çıkmaz aldık, indirdik ve çoğu ”FM Bağımlısı” gibi hergün saatlerce oynamanın verdiği doygunlukla biran önce FM 2018‘in çıkmasını beklemeye başladık. Bu seride de çeşitli isteklerimizin göz ardı edildiğini gördük, aklımızı çelen buglar bulduk, zaman zaman kısıtlandığımızı hissettik. Çıkış tarihi 10.11.2017 olan Football Manager 2018’de de doğal olarak gördüğümüz eksikliklerin ve hataların giderilmesini umuyoruz. İşte sizler için derlediğimiz FM 18’den beklentilerimiz:

Gerçekçi Oyuncu Tepkileri: daha güçlü takıma gitme isteği, şampiyonluk beklentisi, gol tebriği

Oyuncu Temsilcileri Anlaşmazlıkları: Kimi zaman almayı çok istediğimiz bir oyuncuyla sözleşme imzalayacakken temsilci engeline takılıyoruz. Oyuncunun alacağı bedelin çok çok üstünde imza parası talep ediyorlar, görüşmelerin sonlandırılmasının ardında oyuncudan beklentimiz elbet de temsilcisini kovması. Tıpkı geçtiğimiz günlerde Emre Mor ve Muzzi Özcan arasında yaşananlar gibi. Fakat bu beklenti çoğunlukla gerçekleşmiyor. Hatta sonrasında sözleşme şartlarını yeniden görüşmeye yanaşmıyorlar bile. FM oyuncusunun elini kolunu bağlayan bu gerçek dışı durum umarız ki değiştirilir.

Yeni Transferin Sözleşme Tazeleme İsteği: 

Oyuncuyu takıma katalı 3 ay olmuş, temsilcisine ayrı kendisine ayrı imza parası da ödemişsiniz. Gelip demez mi değerimi yansıtacak bir sözleşme istiyorum? Bu isteği oyuncunun moralini bozmadan geri çevirmek oldukça kolay olsa da durum bizlerin canını bir hayli sıkıyor. Oyuncunun performansına etki eden unsur zaten bizim taktik sistemimiz, buna rağmen iyi performansını kendi başarısı olarak düşünüp karşımıza böyle bir istekle çıkmasını sonraki oyun serisinde elbet de istemiyoruz.

Sponsorların İsimleri Olması: 

Takımlar sezonluk olarak yeni sponsorlarla anlaşıyorlar. İçecek, tekstil vb. alanlarda çalışan bu sponsorların oyunun gerçekçiliğinin artırılması için sahte de olsa bir isimleri olmalı. Belki de sponsorların kendine özel pencerelerinden başka hangi takımları finanse ettiğini görsek fena olmazdı.

Formaya Reklam Alınması: 

FM oyuncusunun en son isteyeceği şeylerden birisi görselliktir. Lakin bu maddede görsellikten ziyade gerçekçilik üstünde duruyoruz. Formaların düz renklerden oluşması oyunun gerçekçiliğine zarar veriyor. En azından göğüs kısmında takımların gerçekteki göğüs sponsorunun bulunması hem bizleri görsel açıdan tatmin edecektir hem de FM yapımcılarına gelir kaynağı yaratacaktır.

Menajer Olarak Kazanılan Paranın Harcanabilmesi: 

Senelerdir çoğu FM oyuncusu söyler durur: ”Kazandığımız paralarla ne yapacağız?”. Oyunun yapımcıları da kararlı bir şekilde yıllardır ”Hiçbir şey.” cevabını çıkan yeni oyunla verir. Artık farklı bir cevap istiyoruz. Kulüple sözleşme imzalarken alabileceğimiz en düşük maaşı isteyerek oyunun gerçekçiliğine darbe vurmaktan sıkıldık. Bu konuda bir diğer enteresan unsur ise asgari ücrete çalışamamamız. Madem teklif edilen maaşı düşürebiliyoruz, neden asgarisi olmasın? Konudan fazla sapmamak adına bu mesele kenarda dursun. Menajer olarak kazandığımız paralarla takıma, kulübe, prestijimize veya basınla olan ilişkimize katkı sağlamamız gayet makul, daha da geliştirilebilir. Yapımcıların bu konuda üstüne düşen görev en azından alınan maaşın anlamını olduğunu ortaya koymak.

Scoutluk İmkanı: 

Oyunun yanında mod veya oyun içi iş olarak birçok kişinin yapmak isteyip yapamadığı görevdir scoutluk. Kısmi olarak bu mesleği menajerlikken yapabilsek de tek başına yapma imkanı doğduğunda tadından yenmeyeceği kanaatindeyiz. Maç izleyerek veya ülke ülke oyuncuların özelliklerine bakarak scoutluk yapma dinamiği dizayn edilebilir. FM 18’de olmayacağını düşündüğümüz bu imkan önümüzdeki serilerde hayata geçerse oyuna çok farklı bir tat gelmiş olacak.

Oyuncu Tepkileri:

FM’de neye göre ayarlandığını bilmediğimiz, anlayamadığımız bir başarı ve beklenti kıstası var. Problemimizin olmadığı, daha önce tartışmadığımız bir oyuncu goller veya asistler yaptığında onu tebrik etmek istiyoruz haliyle. Tebriklerimizi sunduğumuz oyuncu ise bize performansının o kadar da iyi olmadığını söyleyip moralini bozabiliyor. Bir diğer örnek ise şampiyon olan takımla sezon sonu toplantısında konuşurken seneye de şampiyonluk bekliyorum dediğimizde neredeyse hepsinin moralini bozması. Hatta şampiyonluk için 1 puana ihtiyacı olan takıma beraberlik alırsak şampiyon olacağız dediğimizde de moralleri düşebiliyor. Bu durumun sezon başı beklentilerle alakalı olmaması gerekir. Oyunda yanlış oturtulmuş bu genel oyuncu tepkileri mantığı acilen değiştirilmeli.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.