Football Manager Rehberi

2
2327

Kapsamlı Football Manager Rehberi

FM Arşiv ailesi olarak Football Manager oyuncuları için büyük kolaylık oluşturacak Football Manager Rehberi hazırladık. Bu rehberde oyunun detay noktalarına değindik. Umarım sizler için hazırladığımız bu rehberi beğenirsiniz.

İçindekiler

Oyuncu Özellikleri

Oyuncu özellikleri (player attributes) oyunda en önemli detaylardan bir tanesidir. Football Manager oyunu futbolcu odaklı bir oyun olduğu için oyuncuların özelliklerinin ne işe yaradığını, hangi özelliklerin hangi özelliklerle birlikte çalıştığını, hangi durumlarda önemli olduğuna değineceğiz.

Özellikler hususuna giriş yapmadan önce oyunda Mevcut Yetenek (current ability) ve Potansiyel Yetenek (potential ability) olarak ikiye ayrılan oyuncunun yetenek değerlendirmesinden bahsedelim. Pek çok menajer pa ve ca kavramlarını bilse de bilmeyenler CA ve PA Nedir? FM’de CA ve PA Sistemi başlıklı yazımızı okuyabilirler.

CA ve PA değerleri 0 ile 200 arasında değişmektedir. Yani bu değerlerin alabileceği en yüksek değer 200’dür. Örneğin Leo Messi‘nin PA değeri 199 iken Gökhan Gönül‘ün PA değeri 145’tir. Bu 200’lü sistemin oyuna getirdiği en önemli özelliklerden bir tanesi de bir oyuncunun tüm özelliklerinin 20 olmasının önüne geçmesidir. Ayrıca her oyuncu mevkisine göre mevcut yetenek puanı özelliklerine dağıtılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Bitiricilik özelliği 20 olan bir forvetin mevcut yeteneği 170 olduğunu varsayalım. Bu 20 bitiricilik oyuncu forvet olduğu için 170 puanın 40 puanını kullanacaktır. Ancak oyuncu stoper olsa idi 20 puanın götürecekti. Yani her mevki için uygun özellik mevcut yeteneğin önemli bölümünü kullanır.

Ayrıca bilinmesi gereken bir başka önemli özellik de ayak kullanımıdır. Bu özelliklerden bizim ilgileneceğimiz özellik Zayıf Ayak Kullanımı özelliğidir. Bu da şu anlama gelmektedir; Zayıf Ayak özelliği 20 olan bir santrafor mevcut yetenekten en az 40 puan yiyecektir. Bu da oyuncunun diğer özelliklerinin zayıf kalacağını ifade etmektedir. Ronaldo üzerinden örneklendirelim; Ronaldo‘nun özelliklerine baktığınız zaman fiziksel özelliklerinin olması gerekenden düşük olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi zayıf ayağını kullanma özelliğinin yüksek olmasıdır.

Ters ayak kullanımının önemini vurgulamak için bir örnek daha verelim. Forvetimizin bitiriciliği ve zayıf ayak kullanımı özelliği 20, mevcut özelliği ise 170 olsun. Bu oyuncunun diğer özellikleri düşük kalacaktır. Bu oyuncunun profilini gezdiğiniz zaman pek çoğunuz beğenmeyecek ve oyuncuyu es geçecek; zayıf ayak gücü 1 olduğu için diğer özellikleri gelişmiş olan forveti tercih edeceksiniz. Ancak burada bilinmesi gereken şudur; zayıf ayak gücü 1, diğer özellikleri iyi gözüken forvet zayıf ayağı ile bitiricilik özelliği 1 olacak; top sürme özelliği sadece tek ayağı için aktif olacaktır. Bu durum; orta saha merkez oyuncuları ve santrafor oyuncuları için önemlidir. Defans oyuncuları ve kanat oyuncuları için çok önemli değildir.

Oyunda oyuncu özellikleri üç bölüme ayrılmaktadır; bunlar teknik özellikler, zihinsel özellikler ve fiziksel özelliklerdir.

Teknik Özellikler

Teknik özelliklerden bahsetmek için teknik başlığındaki tüm özellikler ile doğrudan etkileşim içerisinde olan “Teknik” özelliğinden bahsederek başlayalım.

Teknik: Teknik özellikler için en önemli özellik “teknik” özelliğidir. Bu değer diğer tüm değerleri doğrudan etkilemektedir. En basit açıklaması; teknik özelliği oyuncunun yaptığı işi ne kadar iyi yapabildiğini ifade eder. Yani tekniği yüksek oyuncu daha iyi top sürer, bitiricilik özelliğini daha iyi kullanır ve bu gibi etkiler taşır. Bitiriciliği 20 olan bir forvetin tekniği 10; bitiriciliği 16 olan bir başka forvetin tekniği de 16 olsun. Bu oyunculardan ikincisi daha iyi bir bitiriciliğe sahip olacaktır.

Kornerler: Oyuncunun köşe vuruşu kullanmadaki yeteneğini ifade etmektedir. Crossing özelliği ile ilişkili çalışmaktadırç

Crossing: Orta açma kabiliyetini ifade eder. Top sürme ile dolaylı olarak çalışmaktadır.

Top Sürme: Oyuncunun top sürme yeteneğini belirtmektedir. Hız, hızlanma, denge ve çeviklik ile doğrudan ilişkilidir.

Bitiricilik: Kararlar, kararlılık ve zayıf ayak gücü ile doğrudan ilişkili, denge ve güç ile dolaylı olarak ilişkilidir.

İlk Kontrol: Top kontrolü, zayıf ayak gücü ile doğrudan; denge ve güç ile dolaylı olarak etkilidir.

Frikikler: Serbest vuruş kullanma özelliğini ifade etmektedir. Eğer ki şut şekilecekse uzun şut, orta açılacaksa crossing ile birlikte çalışırlar.

Kafa Vuruşu: Oyuncunun kafa vuruşlarındaki kabiliyetini ifade eder. Zıplama ile doğrudan güç ile dolaylı olarak çalışırlar.

Uzun Şut: Uzaktan şut atma kabiliyetini ifade eder. Güç ile dolaylı olarak çalışır. Bitiricilik özelliği kısmen etkilidir.

Uzun şutlar: Uzun taç atma yeteneğini ifade eder. Güç ile dolaylı olarak çalışır. Genellikle bek oyuncuları için önemlidir.

Markaj: Markaj yeteneğini ifade eder. Sadece adam adama markajlarda değil alan savunmasında da önemlidir. Güç ve Konsantrasyon özellikleri ile doğrudan saldırganlık özelliği ile dolaylı çalışırlar.

Pas: Pas atma yeteneğini gösterir. Zayıf ayak, yaratıcılık ve kararlar ile doğrudan ilişkilidir. Pas özelliği yükseldikçe paslar daha güzel gitmez; sadece uzağa daha iyi paslar atabilmeyi sağlar. Yani oyunda pas özelliği 5 olsa bile kısa pası başarı ile atabilirsiniz. Ama uzağa pas atmak için yeterli değildir.

Penaltı: Penaltı atma kabiliyetini ifade eder. Sakinlik ve Bitiricilik özelliği ile doğrudan, liderlik ile dolaylı olarak etkilidir.

Top Kapma: Oyuncunun top kapma kabiliyetini ifade eder. Güç, agresiflik ve cesaret ile doğrudan ilişkilidir.

Zihinsel Özellikler

Zihinsel özellikler hemen hemen tüm özellikler ile etkileşim içerisindedir. Bu nedenle en önemlilerini ifade edeceğiz.

Agresiflik: Defansif ya da ofansif fark etmeden ikili mücadelelerde mücadele kazanma şansını artırmaktadır. Cesaret ve kararlılık ile dolaylı olarak, güç ile doğrudan çalışmaktadır. Agresifliği yüksek olan oyuncunun sakatlanma ihtimali de fazladır.

Önsezi: Defansif olarak boştaki topları kapmayı ve pas arası yapmayı; ofansif olarak topun sekeceği yerde pozisyon almayı ifade eder. Fırsatçı golcü rolündeki forvetler için önemlidir.

Cesaret: Aynı agresiflik özelliğinde olduğu gibi top kapma ihtimalini arttırır. Kaleciler için de önemlidir. Agrasiflik, top kapma ve güç ile ilişkilidir.

Soğukkanlılık: Hemen hemen tüm özellilikle çalışır. Baskı altında olunan zamanlarda bitiriciliği, pas atmayı aklınıza gelen tüm özellikleri etkiler. Saçma hatalar yapma ihtimalini düşürür. Pas ve bitiricilik ile doğrudan ilişkilidir.

Konsantrasyon: Tüm özelliklerle çalışır ve oyuncunun oyuna bağlı kalma durumunu karşılar. Bu özellik düşükse oyuncu bazı maçlarda sahada ruh gibi dolaşabilir.

Yaratıcılık: Oyuncunun uzağı görme; pas ve asist yeteneğini doğrudan etkiler. Pas ile doğrudan ilişkilidir.

Kararlar: Hemen hemen tüm özellikler ile çalışmaktadır. Hem ofans hem de defans anlamında karar verebilmeyi tanımlar. Özellikle pas; top kapma ile önemli ilişki içindedir.

Hırs: Oyuncunun maça asılmasını etkiler. Takım geri düştüğü zaman maçı bırakmamasını sağlar.

Özel Yetenek: Beklenmedik zamanlarda beklenmedik işler yapmayı ifade eder.

Liderlik: Oyunda liderlik, sorumluluk alma gibi işe yaramaktadır. Takım arkadaşlarını olumlu etkiler.

Topsuz Alan: Oyuncunun topsuz oyunda nerede duracağını, nereye gideceğini ve ne yapacağını bilmesi ile ilişkilidir. Özellikle ofansif oyuncular için önemlidir. Alex tarzı oyuncular bu özelliği gelişmiş oyunculardır.

Pozisyon Alma: Oyuncunun pozisyon alma kabiliyetini ifade eder. Özellikle defans oyuncuları için önemlidir. Topsuz alan hücumda ne işe yarıyorsa pozisyon alma da savunmada o kadar önemlidir.

Takım Oyunu: Oyuncuların taktiklere uyması ile doğrudan ilişkilidir.

Çalışkanlık: Hemen hemen tüm özellikler ile ilişkilidir. Mücadele gücünü ifade eder. Aynı zamanda genç oyuncuların gelişimi için de etkilidir.

Fiziksel Özellikler

Hızlanma: Oyuncunun maksimum süratine ne kadar hızlı çıkacağını gösterir. Tüm pozisyonlar için önemlidir.

Çeviklik: Oyuncunun mücadele kazanma gücünü ifade eder.

Denge: Denge tüm pozisyonlar için önemlidir. Pres yaparken, top kaparken, top sürerken büyük önem taşır. Güç ve çeviklik ile ilişkilidir.

Zıplama: Kaleciler, stoperler ve santraforlar için önemlidir. Güç ve çeviklik ile ilişkilidir.

Hız: Oyuncunun maksimum hızını gösterir. Hızlanma ile doğrudan; denge ile dolaylı etkilidir.

Dayanıklılık: Oyuncunun kondüsyonunu etkiler. Tüm özellikler ile ilişkilidir.

Güç: Oyuncunun mücadele ile ilgili tüm özellikleri ile etkilidir. Topa vuruş gücünü de etkiler.

Kalecilik Özellikleri

Hava Topu: Kalecinin havadan gelen topları kontrol edebilmesini ve uzaklaştırabilmesini ifade eder. Zıplama ve yumruklama eğilimi ile ilişkilidir.

Alan Hakimiyeti: Özellikle ceza sahası içerisinde kalecinin alana ne düzeyde hakimiyet kurabildiğini ifade eder. Libero kaleciler alan hakimiyeti yüksek kalecilerdir. Neuer bir alan kalecisi iken; Ochoa çizgi kalecisidir.

İletişim: Defansı organize etme, oyun kurma gibi özellikler için çok önemlidir. Liderlik ile doğrudan çalışırlar. Ofsayt taktiği ile oynuyorsanız kalecinizde bu özelliğin olması taktiğin başarılı olma ihtimalini arttıracaktır.

Ekzantriklik: Kaleciler için sıra dışı işler yapabilmeyi ifade eder. Bu özellik %100 gol denilen pozisyonların kurtarılmasını sağlayabileceği gibi hiç olmadık bir hata ile gol yemenizi de sağlayabilir.

Elle Kontrol: Topu yakalama, kontrol etme özelliğidir. Kaleciler gelen şut ve ortalarda topu sektirmesin istiyorsanız elle kontrol özelliği yüksek bir kaleci ile anlaşmalısınız.

Degajman: Topu degaj ile ileri atma yeteneğidir. Güç ile ilişkilidir.

Birebir: Karşı karşıya kalınan pozisyonları kurtarma yeteneğini ifade eder. Pozisyon alma, refleks ve alan hakimiyeti ile doğrudan etkilidir.

Refleksler: Kalecinin tepkimesini ifade eder. Egzantriklik ile dolaylı yoldan ilişkilidir.

Yumruklama Eğilimi: Havadan gelen topları yakalamak yerine yumrukla uzaklaştırmaya meyili ifade eder. Bazı durumlarda karambole sebebiyet vereceği için risklidir. Zıplama özelliği ile ilişkili çalışır.

Oyuna Elle Sokma: Kalecinin topu oyuna elle sokma kabiliyetini ifade eder. Özellik arttıkça isabetli oyuna sokma ihtimali artar.

Gizli Özellikler

Gizli özellikler oyunda oyuncunun profilinde doğrudan göremeyeceğiniz özellikleri ifade eder. Bu özellikler ya gözlemci raporları ile ya da oyun içi editör gibi yardımcı programlar ile görüntülenebilir. Bu yardımcı programlar için Oyun içi Editörler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devamlılık: Oyuncunun özelliklerini tam anlamı ile yansıtabilmesi için çok önemlidir. Şu şekilde örneklendirirsek; bitiriciliği 20 devamlılığı 1 olan bir oyuncumuzun sezon boyunca sadece 1-2 maç bitiriciliği 20 olarak form gösterir.

Çirkeflik: Oyun içerisinde bileğe basmaktan tutun, penaltı noktası kazımaya varacak şekilde çokça karşımıza çıkabilir. Kırmızı kart görme ve rakibi sakatlama ihtimali taşır. Felipe Melo, Emre Belözoğlu, Volkan Şen gibi oyuncular örnek verilebilir.

Önemli Maçlar: Büyük maçlarda, derbilerde iyi performans gösterebilme kabiliyetini ifade eder. Bir oyuncu büyük maçları sevmiyorsa fiziksel özellikleri dışındaki tüm özellikler o maçlarda düşer.

Sakatlanma Eğilimi: Oyuncunun müzmin sakatlığı olup olmadığını ifade eder.

Çok Yönlülük: Oyuncunun farklı mevkiler ve farklı rollere adapte olabilme yeteneğini ifade eder. Oyuncu uzun süre o mevkide oynamasa da o mevkiyi unutmamasını sağlar.

Adaptasyon: Oyuncu kendi ülkesi dışına transfer olduğu zaman o ülkeye alışma sürecini ifade eder. Bu özellik düşükse, ikinci bir Kevin Großkreutz vakası yaşayabilirsiniz.

Hırs: Oyuncunun idealistliğini ifade eder. Oyuncu potansiyeline erişmek için maksimum azmini ifade eder.

Zıtlık: Oyuncunun uyumsuz bir karaktere sahip olma durumudur. Bu özellik ne kadar yüksekse oyuncu o derece psikopatlaşır. Oyuncu yeni kontrat ister, antrenmana gelmez, yedek kaldığı zaman sorun yaratır. Bildiğiniz canlı örneği Balotelli’dir.

Sadakat: Oyuncunun takıma olan bağlılığını ifade eder. Totti canlı örneği idi.

Baskıya Dayanıklılık: Oyuncunun baskılı ortamda performans göstermesini sağlar.

Profesyonellik: Saha içinde ve saha dışında profesyonelce davranma özelliğidir. Bu özellik yüksekse oyuncu problem çıkarmaz, işini yapar ve idmanlarda iyi çalışır.

Sportmenlik: Oyuncunun saha içi ve saha dışında sportmence davranmasını sağlar. Bu tarz oyuncular genellikle az kart görürler.

Mizaç: Oyuncunun öfkesini kontrol edebilme kabiliyetidir.

Gizli özellikleri de bu şekilde bitirdik. Football Manager Rehberi yazımıza oyuncu mevkileri ve rollerine geçiş yaparak devam ediyoruz.

Mevkiler

Mevkiler ve rollerin uyumluluk içerisinde bulunması gereken özellikler vardır. Bu bölümde oyuncu mevkileri ve rolleri ile o pozisyon için gerekli olan özelliklerden bahsedeceğiz. Ancak öncelikle bahsetmemiz gereken bir husus bulunmakta. Bu husus rol/mevki için gereken özelliklerin derin ver karışık bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özellikler uyguladığınız taktiğe, oyun stratejinize, mentalitenize ve oyuncuya verdiğiniz görevlere göre ve hatta oyuncunuzun yanında oynayan diğer oyunculara göre bile değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin DMC (ön libero) mevkisi için agresiflik özelliği önemlidir. Tüm bunlara yazının devamında değineceğiz.

Oyuncu rolleri konusunda değinmemiz gereken bir diğer konu ise oyuncuların rol uyumluluğunun oyun içerisinde görebiliyor olmamız. Oyuncunun profiline girdiğinizde oyuncunun o mevkiye ve role uygunluğunu görebiliyorsunuz. Rolü tıkladığınız zaman aşağıdaki görselde olduğu gibi rol için önemli olan özellikler koyu renk ile belirgin hale gelmektedir.

football manager oyuncu rolleri

Ayrıca ilk bölümde bahsetmiş olduğumuz birbiri ile ilişkili olan özellikler bölümünden yararlanarak rollere ilişkin kararlar verirken kolaylık sağlayabilirsiniz.

Kaleciler

Kaleci Rolü / Savunma: Bu rol ile kalecimiz sadece kaleci faaliyetlerini uygulamaya odaklanmış durumdadır. Çok ihtiyaç duymadıkça kalesini terketmez ve topu oyuna sokarken olağandışı riskler almaz. Bu kaleci rolü için en gerekli özellikler; Birebir, Bölge Hakimiyeti, Degaj, Elle Kontrol, Elle Oyun Başlatma, Hava Topları, İletişim, İlk Kontrol, Refleksler, Karar Alma, Önsezi, Pozisyon Alma ve Çevikliktir. Bahsi geçen bu özellikler tüm kalecilerde olması gereken özellikler olduğu için diğer kaleci rollerinde bu özellikleri yazmayacağız.

kaleci özellikleri
Buffon’un kaleci özellikleri

Bu rolü ağır / hantal kalecilere sahipseniz kullanabilirsiniz. Tüm taktiklerle uyumludur ancak aşırı hücum tarzı bir taktikle oynuyorsanız savunma arkasına atılan toplar sıkıntı yaratabilir. Bu bağlamda bu handikapı çözebilmek için hızlı stoperler kullanabilirsiniz.

Libero Kaleci: Bu rolde kaleci defansın arkasındaki libero gibi oynamaktadır. Defansif anlamda bu görevi yerine getirmektedir. Defansın arkasına atılan toplarda öne çıkarak topu uzaklaştırır. Normal kaleciden farkı normal kalecilere göre daha teknik ve daha hızlı olmasıdır.

libero kaleci özellikleri
Libero kaleci örneği Manuel Neuer’in profili

Bu rol için gereken ekstra özellikler; Ani Çıkış, Pas, Soğuk Kanlılık, İlk Kontrol ve Egzantrikliktir. Bu özellikleri düşük olan kalecilere libero kaleci rolü / görevi verirseniz ciddi hatalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu rol ofansif oyun oynayan takımlar için seçilebilir. Ayrıca stoperleri ağır takımlar için de libero kaleci seçimi uygun olacaktır.

Libero kalecinin üç farklı görevi vardır. Bunlar savunma, destek ve hücum olarak ifade edilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz görevlere ilaveten savunma rolündeki kaleci sadece savunma arkasına atılan topları kesmektedir. Destek rolündeki kaleci ise savunma arkasına atılan topları kontrol ettiği gibi kontratak fırsatı yaratacak paslar da deneyecektir. Hücum rolünde ise kaleci top sürebilir. Hücum rolüne tarihteki en güzel örnek Higueta‘dır.

Bekler

Bu bölümde anlatacağımız özellikler sağ ya da sol kanat farketmeksizin tüm bek oyuncuları için geçerli olacaktır.

Bek / Defans Görevi: Öncelikli hedefi defansif vazifelerini yerine getirmek olan bek türüdür. Bu görev için bir nevi dördüncü stoper demek uygun olabilir. Çok ihtiyaç duyulmadıkça ileri çıkmaz, ileri çıksa bile sıfıra kadar gitmeden erken orta açar ya da ortasaha oyuncuları ile paslaşır.

defansif bek özellikleri
Jason Denayer’in FM 2017 profili

Bu rol için önemli özellikler; markaj, top kapma, konsantrasyon, önsezi, pozisyon alma, takım oyunu, dayanıklılık ve hızlanmadır. Bahsi geçen özelliklerden de anlayacağınız üzere adam geçer top geçmez mantığı ile oynadığımız zaman seçeceğimiz bir görev. Savunma oyunu oynadığımız dönemlerde seçebilirsiniz.

Bek / Destek Görevi: Defansif görevlerini aksatmadan gerektiği zamanlarda hücuma destek verecek bek görevini ifade etmektedir. Defans görevi üstlenen bek oyuncusuna göre teknik özellikleri biraz daha iyi olmalıdır. Top sürme, orta açabilme gibi ofansif özelliklerinin vasatın üstünde olması gerekmektedir. Göztepe oyuncusu Sabri Sarıoğlu bu tip beklere örnek olarak verilebilir.

mariano sağ bek özellikleri
Galatasaray’ın sağ beki Mariano’nun özellikleri

Bu rolü ne zaman seçmeliyiz derseniz, kontrollü futbol oynadığınızda seçebilirsiniz. Beklerinizin yetenekleri çok üstün değil ancak yeterli düzeydeyse bu seçenek ile geride boşluk bırakmadan beklerinizin hücuma destek olmasını sağlayabilirsiniz.

Bek / Hücumm Görevi: Oyunda defansif görevlerden ziyade ofansif görevleri ön plana çıkartılmış bektir. Sürekli bindirmelerle hücuma destek vermeyi amaçlar. Rakibi kendi sahasından çıkartmamak adına orta saha oyuncuları ile birlikte önde baskı yapabilmelidir. Normal beklere göre daha teknik olmaları gerekmektedir. Bu anlamda Gökhan Gönül iyi bir örnek olabilir.

gökhan gönül fm 2017
Gökhan Gönül’ün rol için uygun özellikleri

Eğer ki ofansif bir futbol oynuyorsanız bu rolü seçebilir, rakibi ileride pres yaparak boğabiliriz. Bu seçeneği tercih ederken dikkat etmemiz gereken bir husus da bekimizin bu insanüstü çabayı verebilecek 90 dakika ileri geri yapabilecek özelliklere sahip olmasıdır. Benim şahsi tavsiyem bu seçenek kullanıldığında en az bir ön libero (defansif orta saha) kullanmanızdır. Çünkü rakibin AML ve AMR oyuncuları bu alanda boşluklar bulacağı için defansif orta saha oyuncusu gerekli alan markajını sağlayacaktır.

Güncellenecek

2 YORUMLAR

  1. açmış olduğunuz konu, anılarımı ortaya çıkardı. cm 01 02, cm 03 04, fm 05 yıllarca oynamışımdır. konunuzu görünce, menager oyununu yeniden oynama isteğim geldi 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.