Gegenpressing Nedir?

0
1478

Gegenpressing Nedir?

Gegenpressing, Türkçe’ye “şok pres” ya da “karşı pres” olarak çevrilmiş hücum ederken top kaybı yapıldığı andan itibaren rakibe yapılan hızlı baskıyı ifade eder.

Bu taktiğin temel düşüncesi “topu kaptırdığınız zaman, topu kapmak için en büyük fırsatı yakalamış olursunuz” şeklinde ifade edilebilir. Çünkü rakip takım topu kapar kapmaz, henüz organize olmadan rakibe uygulanan baskı rakibi en zayıf zamanında yakalamanızı sağlayacaktır.

Bu sistemle ilgili olarak sizlerle bir video paylaşacağız. Bu video ile gegenpresing ile ilgili ifade ettiklerimiz zihninizde daha iyi yer edinecektir.

Videoda gördüğünüz Liverpool ile Hull City arasında oynanan müsabakada Klopp‘un uygulamış olduğu şok pres taktiğidir. Bu taktik ile yapılan faaliyet şudur; takım üçüncü bölgede topu kaybeder, topu kaybettiği anda topu kaybeden takımın o bölgedeki oyuncuları ile rakip takım atağı başlatamadan hayvani bir pres yapmaya başlar. Rakip takımı en zayıf anında, hücuma çıkmaya henüz hazır değilken, öndeki oyuncuları yerleşmemişken yakalayıp pozisyonu tekrar kendi atağı haline getirmek ya da rakibi çabuk oynamaya zorlayarak ataklarını başarısız hale getirmek bu taktiğin esas amacıdır.

Bu tanımdan hareketle gegenpressing için klasik hücum pres ile farklı şeyler olduğu mutlaka belirtilmelidir. Hücum pres çok önceki dönemlerde bile varken gegenpressing yeni yeni gündem yaratan bir pres tarzıdır. Rakibin pas kanallarını kapatarak, rakibin hata yapmasını sağlar. Bu stilin günümüzdeki en önemli temsilcileri Pep Guardiola, Jupp Heynckes ve Jürgen Klopp olarak ifade edilebilir.

Türkiye’de de Örneği Var

O dönemlerde pek gegenpressing olarak namı yayılmış olmasa da efsane 2000 jenerasyonu ile Fatih Terim‘in öğrencileri Galatasaray ile bu tarzı uygulayarak UEFA kupasını kazanmıştı. Fatih Terim’in o dönem söylediği ve hafızalara kazınan “topun olduğu yer bizim için pozisyon” tanımı gegenpressing için harika bir tanımdır.

O dönemki Galatasaray orta sahası ve hücum hattı topu nerede kaybetsin çok sıkı bir pres uyguluyordu. Özellikle ileride Hakan Şükür, Arif Erdem ve Hagi; orta sahada Emre, Suat, Okan ile rakiplerin top yapmasına izin verilmiyordu. Bu taktiğin en başarılı örneklerinden birisi de 99/2000 Galatasaray’ıdır.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.