Takım Talimatları Rehberi

0
2927
takım talimatları rehberi

Takım Talimatları Rehberi

Football Manager Arşiv ekibi olarak, oyunun önemli bir bölümünü oluşturan Takım Talimatları için bir rehber hazırladık. Bu rehber ile Takım Talimatlarının ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağına dair bilgi sahibi olacaksınız.

Football Manager üzerinde takımımıza bütün oyun şeklini Takım Talimatları ekranı üzerinden veriyoruz. Bu talimatlar oyuncu rolleri ve oyuncunun oyun içi tercihleri ile ilişkili işlemektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tabloda her bir takım talimatını tek tek inceleyerek mantığını ifade etmeye çalışacağız.

Oyun AnlayışıHücum GörevleriTempoPres Anlayışı
RölantiEn Fazla 1-2 OyuncuÇok DüşükSavunma Çizgisi Çok Geride, Kendi Bölgesinde Pres,
Hücumcular Mecbur Kalmadıkça Dönmez
SavunmaEn Fazla 2-3 OyuncuDüşükSavunma Çizgisi Geride,
Kendi Yarı Sahasında Pres,
Hücumcular Mecbur Kalmadıkça Dönmez
KontraEn Fazla 3 OyuncuDüşük - NormalSavunma Çizgisi Normalin Gerisinde,
Kendi Alanında Pres,
Hücumcular Mecbur Kalmadıkça Dönmez
StandartEn Fazla 4 OyuncuNormalSavunma Çizgisi Normal,
Orta Sahada Pres,
Hücumcular Mecbur Kalmadıkça Dönmez
KontrolEn Fazla 5 OyuncuNormal - Daha YüksekSavunma Çizgisi Normalin İlerisinde,
Orta Sahada Pres,
Hücumcular Mecbur Kalmadıkça Dönmez
HücumEn Fazla 6 OyuncuDaha Yüksek - Çok YüksekSavunma Çizgisi İleride,
Hücum Pres,
Hücumcular Daima İleride
YüklenEn Fazla 7 OyuncuÇok YüksekSavunma Çizgisi Çok İleride,
Tam Saha Pres,
Hücumcular Daima İleride

Tempo

Tempo, oyunu ne kadar hızlı veya ne kadar yavaş oynayacağınızı belirler. Yavaş tempoyla oynadığınızda oyuncularınız daha az kondiyon harcar, takımınızın topa sahip olma ve pas isabeti oranlarını arttırırsınız. Ancak buna karşılık rakibinizin savunmasının yerleşmesine de daha fazla zaman vermiş olursunuz.

Hızlı tempo ile oynadığınızda ise oyuncularınız daha çabuk yorulur, takımınızın topa sahip olma ve pas isabeti oranları düşer. Buna karşılık rakibinizin savunmasını daha hazırlıksız yakalama şansınız artacaktır.

Tempo hakkında bilinmesi gereken birkaç unsurdan bahsedecek olursak;

 1. Maç içerisinde maçın gidişatına göre tempo değişkenlik göstermelidir. Örneğin iki farklı önde olduğunuz bir maçta temponuzu düşürmeniz skoru farka taşımanız için büyük katkı sağlayacaktır.
 2. Oyuncularınızın şut isabet oranı düşük ise tempoyu düşürün ki bu sayede oyuncularınız daha bilinçli bir biçimde isabetli şutlar çekebilsin.
 3. Maça çıkarken takımınız açık ara favori gösterilmişse yüksek, gösterilmemişse düşük tempoda maça başlamak yararlı olacaktır.

Sakin Oyna

Bu talimat düşük tempo ile doğrudan ilişkilidir. Bek ve kanat oyuncularınız pozisyonlarını korur ve boş koşu yapmazlar. Takımınız gol atmayı düşünmez, olabildiğince gücünü korur. Sıcak havalarda veya fark açıldıktan sonra oyuncularımızın fazla yorulmasını veya sakatlanmalarını engellemek için kullanılabilir. Hatadan kaçmak için önemli bir çözümdür.

Bu talimat ile topa daha fazla sahip olmak ve pas yapmak mümkün olduğu için ilgili diğer talimatlar ile beraber kullanmak sonuç getirecektir. Kısmen Barcelona’nın uyguladığı taktiğe benzemektedir.

Zaman Geçirme

Bu talimat ile oyunun durduğu zamanlarda ne kadar zaman geçireceğinizi ya da topu oyuna sokmak için ne kadar hızlı davranacağınız belirlenir.

Mantıklı düşünüldüğü zaman gol yememek için oynayacağınız dakikalarda yüksek, gol atmak için oynayacağınız anlarda ise düşük olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi de maçın 15. dakikasında zamana oynamanın etkisinin pek olmayacağıdır. İlaveten zaman geçirme stratejisinin oyuncu kondisyolarına etkisi olduğunu ifade edelim.

Genişlik – Sahaya Yayılma

Sahaya enlemesine yayılımın ne genişlikte olacağını belirtmektedir. Yani aynı hatta yer alan oyuncuların yan yana birbirleri ile aralarında ne kadar mesafe bırakarak dizileceklerini belirler. İlk bakışta önemi anlaşılmasa da taktik açısından hayati bir unsur olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Mourinho Chelsea’deki ilk döneminde oyuncuların genişliği ayarlayamaması üzerine; antrenmanda oyuncuları halatlar ile birbirine bağlamış ve bu soruna çözüm bulmaya çalışmıştır.

Geniş yayılma seçeneği rakip beklerden daha kaliteli kanat oyuncularına sahipseniz ve hücumda daha fazla alan bulmalarını istiyorsanız, rakip savunma yaparken merkezini iyi veya çok oyuncu ile kapatıyorsa veya rakibiniz kanatlardan yükleniyorsa iyi bir strateji olabilir.

Dar yayılma talimatı ise rakip beklerden daha kaliteli oyuncularınız yoksa ve rakibiniz savunmasının merkezini kalabalık tutmuyorsa veya rakibiniz merkezden yükleniyorsa iyi bir strateji olabilir.

zileceklerini belirler.

Geniş yayılımlar: Rakip beklerden daha kaliteli kanat oyuncularınız varsa ve hücumda daha fazla alan bulmalarını istiyorsanız, rakibiniz savunmasının merkezini iyi veya çok oyuncu ile kapatıyorsa veya rakibiniz kanatlardan yükleniyorsa faydalı bir strateji olabilir. Dar yayılımlar: Rakip beklerden daha kaliteli kanat oyuncularınız yoksa, rakibiniz savunmasının merkezini az oyuncu ile kapatıyorsa veya rakibiniz merkezden yükleniyorsa faydalı bir strateji olabilir.

Savunma Çizgisi

Bu talimat defans hattının ne kadar önde ya da geride kurulacağını ifade etmektedir. Defans hattını önde kurmak istiyorsanız savunma oyuncularınızın Hız ve Hızlanma, Pozisyon Alma, Konsantrasyon ve Önsezi özelliklerinin iyi düzeyde olması gerekmektedir. Ayrıca kaleciniz de Libero Kaleci özelliklesine (Öne Çıkma ve İletişim) iyi derecede sahip olmalıdır.

Savunma hattınız ağır oyunculardan oluşuyorsa, savunma hattını geride kurmak çok daha akılcı bir davranış olacaktır.

Ofsayt Taktiği Kullan

Defans hattınızın rakip forvetleri ofsayta düşürmeye çalışmasını sağlar. Genelde daha durağan ve ağır hücumculara karşı etkili olabilecek bir taktiktir. Savunma çizgisinin oyuncu rol ve görevleriyle doğrudan ilişkisi bulunmaktadır.

Pres

Pres talimatı ile oyuncularınızın rakibe nasıl müdahalede bulunacağı belirlenir. Pres ayarı çok açık ise rakibi sürekli baskı altında tutmak amaçlanır, rakip hataya zorlanır ve top hakimiyeti mücadelesinde avantaj sağlanabilir. Ancak bu talimatın avantajı olduğu gibi handikapı da mevcuttur. Sürekli pres üzerine yoğunlaşan oyuncular yerlerini hemen terk edeceklerinden ötürü boşalttıkları alanlara atılacak toplar tehlike yaratabilir. Bu bağlamda özellikle defans oyuncularının pres komutlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kısaca pres komutu bir oyuncunun rakibini karşılamak için ne kadar çabuk ve ne kadar uzağa hamle yapacağını belirler.

Takımınıza vereceğiniz pres ayarını, takımınızdaki oyuncuların lige göre dayanıklılık, top kapma ve agresiflik ortalamalarını kontrol edin. İyiyse pres ayarını açın, kötüyse kısın. Genelde; Pas Oyunu stillerinde oynandığında yüksek pres, direkt oyun stillerinde oynandığında ise daha düşük pres tercih edilir. Dayanıklılık pres direktifinin en önemli özelliğidir.

Rakip Kaleci Top Çıkartırken Defansa Baskı

Pas Oyunu stilinde oynayan ekipler için rakip defansa baskı yapmak top hakimiyetinizi artıracaktır. Rakip defans oyuncularının pas yüzdeleri çok yüksek ise bu talimat açılabilir. Bu sayede oyun kurmaları engellenebilir. Direkt Oyun Stili ile oynayan takımlar bu komutu pek kullanmazlar. Çünkü savunma rahat rahat pas alışverişleri için ileri çıkması direkt oyun stilinin gol sebebidir.

Daha Sıkı Markaj Yap

Oyuncularınız savunma yaparken rakibe daha yakın dururlar. Açarsanız Adam Markajını desteklersiniz. Kapalı durursa Alan Markajını desteklersiniz. Pas Oyunu stilinde açılması iyi olur. (sürekli top kapacağınız için top hakimiyetine faydası olur) Direkt oyun stilinde kapalı durması iyi olur.

Topa Dal

Oyuncularınızın rakibe daha erken ve daha riskli müdahalelerde bulunmasını sağlar.

Rakibe daha erken müdahalede bulunarak topu daha erken ve rakip kaleye daha yakın kapmak istediğinizde faydalı bir strateji olabilir. Yani Pas Oyunu sisteminde etkili olabilir

Bu tercih hem kendi oyuncularınızın, hem de rakip oyuncuların sakatlanma riskini arttıracağı gibi, eğer rakibe müdahale becerisi yüksek oyuncularınız yoksa (veya hakem kolay kart gösteren bir hakemse) daha çok kart görmenize de neden olabilir. Daha riskli müdahalelerde bulunmak, rakibinizin adam eksiltmesine sebep olabilir.

Ayakta Savun

Oyuncularınızın rakibe daha geç ve daha az riskli müdahalelerde bulunmasını sağlar.

Rakibin daha fazla üstünüze gelmesine izin vererek geride boş alan bırakmalarını sağlamak istediğinizde ve top kaptığınızda oyuncularınızın daha rahat pas alabilecek pozisyonlarda (rakip oyunculardan uzak) olmasını istediğiniz anlarda faydalı bir strateji olabilir. Yani Direkt Oyun sistemine uygundur.

Özellikle rakibe müdahale becerisi yüksek oyuncularınız yoksa, bu tercih rakibin kolay adam eksiltmesini zorlaştırabilir. Oyuncuların top kapma kabiliyetini belirleyen özellikler; “Top Kapma”“Agresiflik” ve “Karar Alma”dır.

Defanstan Oyun Kurma Şekli – Takım Talimatları

Buradaki komutlar, takımınıza çalıştırdığınız “Pas Antrenmanları” ile doğrudan ilişkilidir.

Defanstan Kısa Pasla Çık

Topu yerde oynatma komutudur. Savunma oyuncularınızın ve defans görevli orta saha oyuncularınızın uzun oynamak yerine yerden pas yaparak topu ileriye taşımasını sağlar.

En az bir Defans oyuncunuzun ve defansa yakın orta saha oyuncularınızın “Pas”, “İlk Kontrol”, “Teknik” ve “Vizyon” yeteneklerine güveniyorsanız bu direktif ile topun onlarla daha fazla buluşmasını sağlarsınız.

Göbekten Oyna

Bu komut defans oyuncularınızın topu, sahanın ortasında bulunan oyunculara aktarmasını sağlar. Bu sayede ataklarınız sahanın ortasında bulunan oyuncularınız ile olgunlaşır. Yine yerden mi havadan mı aktaracağınız diğer komutlara bağlıdır. Peki neden defanstan çıkarken sahanın ortasındaki oyuncuları kullanma ihtiyacı duyayım?

 1. Rakip geniş alan dizilimine sahipse. Mantıken geniş alan diziliminde oyuncuların birbiri ile mesafeleri uzayacaktır. İşte bu uzayan mesafelerin arasına girmek için sahanın dar alanında oynamak biz avantaj sağlayabilir. Bu sayede sahanın dar alanında rakibin aralarındaki boşluklardan faydalanıp gol bulabiliriz.
 2. Gözlemcinin bir sonraki rakip raporunda rakibimizin daha çok “arapası” ile gol yediğini bildirdiğinde kullanılabilir.
 3. “Ofansif Ortasaha” ve “Ortasaha” mevkinde mükemmel oyunculara sahip olabiliriz.

Sol / Sağ Kanadı Kullan

Bu taktik, oyunu defanstan çıkarken topu öncelikli olarak kanat oyuncularına atmamızı hedefler. Oyunun kanatlardan kurulması sağlanır. Topun defans tarafından kanatlara nasıl atılacağını diğer komutlar belirler.

Ekrandan Sol Kanadı Kullan veya Sağ Kanadı Kullan seçeneklerini seçtiğiniz zaman savunma oyuncuları veya defansif oyun kurucunuz topu ifade edilen kanada yerden oynayarak oyun kurgusu oluşturur. Topu Kanatlara Uzaklaştır seçeneğini kullandığınız zaman ise top havadan veya doğrudan kanatlara gönderilir.

Ceza Sahasına Uzun Oyna

Savunma oyuncularınızın ve defans görevli orta saha oyuncularınızın pas yapmak yerine daha direkt paslarla topu ileriye taşımasını sağlar.

Bu komutla orta sahayı havadan pas ile direk geçmiş olursunuz. Uzun Top oyun stiline uygundur. Diğer stillerde genellikle son dakika taktiği olarak kullanılır. Uzun boylu forvet yoksa defansınızı ileri yollar, uzun topu kafasına şişirmek için“Koşu Yoluna Pas Yap” kapalı yaparsınız, yine son dakikalarda hızlı forvet ile önde olan defansı gafil avlamak için “Koşu Yoluna Pas Yap” açık olarak kullanın.

Topu Kanatlara Uzaklaştır

Bu direktifte defansif oyuncularınız topu geniş alandaki oyunculara havadan göndermekle yükümlüdürler. Kanatlardaki oyuncularınızın hızları lig ortalamasının üzerindeyse “Koşu Yoluna Pas Yap” komutu ile birlikte kullanın. Kanatlardaki oyuncularınız hızı düşük ve uzun boylu iseler (hedef kanat oyuncusu) “Koşu Yoluna Pas Yap” komutunu kapatın ki havadaki topa hakim olma özelliklerini kullansınlar. Bu taktiği kullanmak isteyen menajerlere sesleniyorum. Ön libero ve ya defans oyuncularınıza “uzun paslar dener” oyun içi tercihi kazandırın.

Koşu Yoluna Pas Yap

Oyuncularınızın takım arkadaşlarının koşu yoluna paslarla oynamasını sağlar.

koşu yoluna pas yapÇoğu oyuncunun problemidir. “Topa hakimim 30 şut çekiyorum ama adamlar 2 pozisyonda gelip gol atıyorlar.” İşte bu problemin çözümü “koşu yoluna pas yap” komutunu kullanmaktır. Bu komut paslaşma yüzdenizi düşürebilir. Ancak bunu oyuncu özel talimatlarından halledebilirsiniz. Kısa pas yap vb. komutlar ile. Bu komut hızlı oyuncular için çok uygundur. Eğer forvetleriniz ve kanatlarınız hızlı ise; forvet kaleciyle karşı karşıya, kanat oyuncuları ise sıfıra inip tehlikeli ortalar açabilirler. Yani bu komut ile daha çok pozisyona girebilirsiniz. Ayrıca rakip defansın hız ve hızlanma ortalamalarının ikisi de 12.00 dan düşük ise yine bu direktif kullanılmalıdır. (Buna rakip takım raporunun “kıyasla” bölümünden bakabilirsiniz.)

Pas Seriliği

Oyuncularınızın savunmadan hücuma geçiş hızıdır. Direkt Oyun stili, yani daha hızlı kaleye giden takımlar dikine pas yapar, pas oyunu stili kullanan takımlar ise kısa pas yaparak yerleşik hücumu dener.

Topa Sahip Ol – Takım Talimatları

Oyuncularınızın topa çok daha fazla sahip olarak oynamasını sağlar. Genelde topa hakim olan ve bu yolla rakibin hücum yapmasını engelleyen Pas Oyunu Stilini uygulayan takımlar kullanır. Oyun stiliniz ne olursa olsun;

Bu komutu açarsanız topa sahip olma oranınız artacaktır. Ancak rakip takımı dengesiz yakalayamayacaksınız. Ben genelde gol veya goller bulduktan bu komutu açıyorum. Bu komut açıkken oyuncularınız daha düşük tempoda oynayacaktır yani tüm ataklarınızı yerleşik savunmaya yapacaksınız demektir. Kapalı olduğunda topa sahip olma oranı biraz düşecektir ancak rakip savunmayı dengesiz yakalayabileceksiniz. Böylece maç içerisinde daha çok pozisyon izleyebileceksiniz. Kontra ve uzun pas sistemlerde bu komut kesinlikle açık olmamalıdır.

Yaratıcılık

Bu komut maç içerisindeki takımın durumuna göre ayarlanmalıdır. Adından da anlaşılacağı gibi oyuncuların özgürlük alanlarını kısma yada açmamıza yarayan komuttur. Ne kadar çok yaratıcılık verirsek oyuncular taktiğimize o kadar uymayacaktır ancak bu durum extra gol ya da goller getirebilir. Yaratıcılığı kıstığımızda ise oyuncular taktiğimize daha bağlı bir oyun tercih edeceklerdir.

Hücum Talimatları

Buraya kadar olan bölümde topu hücum bölgesine nasıl getireceğimizi analiz ettik. Şimdi ise gol yollarında takımımıza vereceğimiz talimatları inceleyeceğiz.

Çizgiye İnmeden Orta Yap – Takım Talimatları

çizgiye inmeden orta yapKanatlarda oynayan oyuncularınızın daha çabuk orta yapmasını sağlarsınız. Yani son çizgiye inmeden orta yapmayı denerler.
Peki ne gibi durumlarda kullanılmalı?

 1. Oyuncularınız rakip bekleri geçmekte zorlanıyor ve çok top kaybediyorsa bu talimat işe yarayacaktır.
 2. Forvetlerin “Önsezi” özelliği çok önemlidir. Leblebi gibi gol atarsınız.
 3. Bu komut bek oyuncularımızın çok ileri çıkıp orta yapmayacağı için kontra yakalanma riskinizi azaltır. Tam tersine ani ortalarla rakip savunmayı şuursuz yakalayabilirsiniz.
 4. Acil gole ihtiyacınız var forvet mevkindeki oyunculara ek oyuncular oyuna dahil ettiniz. O zaman top kanatlarda iken ayaklarında oyalamadan hızlıca kalabalık bölgeye orta keseceklerdir. Bu sayede gol bulma oranınız artacaktır.

Bekleri İleri Çıkart

Bek oyuncularınızın ileriye daha çok çıkıp bindirme yapmalarını istiyorsanız kullanabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi bek oyuncularınızın hücuma katkı yapması demektir. Hücumda daha çok pas alternatifi demektir. İyi hücum özelliklerine sahip bekler için mükemmel bir komuttur. Ancak savunmada doğabilecek boşlukları unutmamalı. Defansif orta saha oyuncusu ya da oyuncuları bulunduran takımlar pek sıkıntı yaşamazlar. Özellikle “içe kat eden kanat” kullanan takımlarda bu komut sayesinde total futbol oynatabilirsiniz. Kanat içer bindirecek (Neymar), bek ise çizgiye inip ortalar deneyecektir. (Jordi Alba).

Kaleyi Gördüğünde Vur

Çok riskli ve önemli bir tercih. Bu komutun avantajları neler? Ne gibi durumlarda kullanılmalıdır?;

 • ileri uç ve orta saha oyuncularınızın teknik ve yaratıcılık özellikleri düşükse kullanılabilir. Adam geçemez, pas atamaz bir takımınız varsa bu talimat ile oyuncularınız topu ayağına aldığında “kaleyi gördüğünde vur” derseniz gol atma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Rakibin çok kötü bir kalecisi olabilir.
 • “Fırsatçı Forvet” rolünde bir forvetiniz varsa kaleciden dönen topları takip edecek ve büyük ihtimal golle buluşacaktır.
Son olarak bu komut ile bütün takımınız uzaktan şut atmayı deneyecektir. Bunun yerine “uzaktan şutlar” özelliği iyi olan oyuncularınıza “daha çok şut çek” komutu vermek daha mantıklı olacaktır. Tabi yukarıdaki 3 seçenek bariz değilse.

Rakip Ceza Alanına Paslaşarak Gir

Bu komut ileri uçtaki oyuncularınızın “pas”, “teknik”, “ilk kontrol” ve “yaratıcılık” (“vizyon”) özellikleri ile alakalı bir durumdur. Bu özellikleri iyi olmayan oyuncular saçma sapan top kayıplarına neden olacak ve takımın gireceği pozisyonlar heba olabilir.

Bu komutun avantajları neler? Ne gibi durumlarda kullanılmalıdır?;
 • Takımınız defanstan kısa pas ile çıkan topu havadan değil yerde oynayan bir takım için ideal olabilir.
 • Dar alan oynayan kısa paslaşmaları tercih eden menajerler kullanır.
 • Takımınızda maç içerisinde çok kötü şut istatistikleri alıyor olabilirsiniz. Bu durumlarda kullanılabilir.
 • Oyuncularında ver-kaç özelliği olan takımlar için çok iyi bir komut olabilir.

Orta Türü

Havadan Orta Yap seçeneğinde orta genellikle arka direğe yapılır. Uzun boylu ve kafa vuruş özelliği iyi santraforlarda etkilidir.

Sert Orta Yap talimatında ise önsezi özelliği yüksek santraforlar sonuca gidebilmektedir. Santrafor oyuncunuzun önsezi özelliği yüksek ise bu talimatı kullanabilirsiniz.

Yerden Orta Yap talimatında ise ön direğe yapılan ortalar ifade edilmektedir. Fırsatçı golcü rolündeki oyuncular için etkili bir taktiktir.

Top Sürme

Top sürme talimatı için önemli unsurlar;

 • kanatlarda ve forvetlerde şovmen oyuncularınız varsa (dribbling, hız, hızlanma) takımınıza “rakip savunmanın üzerine git” talimatı verebilirsiniz. Tam tersi ise “daha az top” sür talimatı yararınıza olacaktır.
 • Takımınızın pas, teknik ve yaratıcılık özellikleri berbat ise yine rakip savunmanın üzerine sür talimatı verin. Belki adam geçerde tehlike olur.
 • Çok kötü şut istatistikleri alıyorsanız “rakip savunmanın üzerine git” talimatı verin. Bu sayede şut denemeleri azalacak çalıma yönleneceklerdir.
 • Rakip defansları hava topunda çok iyilerse yaptığımız ortaları minimize edebilmenin bir yolu da “rakip savunmanın üzerine git” komutudur.

Rölanti Oyun Anlayışı – Takım Talimatları

Bu anlayış alan daraltarak, tempoyu düşürerek, topa sahip olarak, olabildiğince zaman geçirerek ve hiç riske girmeden topu uzaklaştırmaya çalışarak rakibin sinirlerini bozmayı hedefler. “Savunma” anlayışının aksine kontra atak denemez. Sadece gol yememeye çalışılır. Topa daha fazla sahip olarak rakibin sinirlerinin yıpratılması amaçlandığından, topun arkasında her zamankinden daha fazla oyuncu kalır.

Savunma Anlayışı – Takım Talimatları

Bu oyun anlayışının favori olmadığınız ve rakibin size karşı baskı kurmasının beklendiği maçlarda kullanılması uygundur. Örneğin Çaykur Rize Spor ile Avrupa Ligi’ne kaldınız. Güçlü takımlara karşı bu sistemi kullanabilirsiniz. Takım halinde topun arkasına geçerek kendi yarı sahanızda alan daraltarak ve düşük tempoyla oynayarak rakibin sinirlerinin yıpratılması hedeflenir. Seri bir şekilde rakip yarı sahaya geçerek forvet oyuncularına atılan dikine uzun toplarla gol aranır.

Kontra Oyun Anlayışı – Takım Talimatları

Bu oyun anlayışı, rakibin topa daha fazla hakim olacağını öngördüğünüz ama buna rağmen gol fırsatı yakalama ihtimaliniz olduğunu düşündüğünüz maçlar için verimli olabilir. Top rakipteyken topun arkasında kalmak ve top karşı yarı sahaya geçtiğinde ise hücum oyuncularına destek verilmesi hedeflenir. İleri çıkan hareketli kanat oyuncularının arkalarında verdikleri boşluklardan yararlanmak için, topun süratle karşı yarı sahaya taşınması hedeflenir. Bu sırada defans oyuncuları ise defans hattındaki yerlerinden taviz vermezler.

Standart Oyun Anlayışı –  Takım Talimatları

Tüm maç anlayışları içerisinde belki de en önemlisi bu anlayıştır. Alınan risk ve riskin getirisinde denge kurma anlayışıyla maça başlanır ve takımın o gün ortaya koyduğu performansa göre menajerin taktiksel planını oluşturmasına imkan sağlanır. Maç öncesi değerlendirmelerinde, güç dengelerinin birbirine yakın olduğu düşünülüyorsa, bu taktikle başlanması uygun olur. Daha sonra, menajer, oyunun gidişatına göre daha atak veya daha temkinli bir oyun anlayışı seçebilir.

Kontrollü Oyun Anlayışı – Takım Talimatları

 Bu oyun anlayışını, rakibe karşı üstün olduğunuza inandığınız ancak rakibin kontra ataklarla tehlike yaratabileceğinin farkında olduğunuz maçlarda kullanmanız uygundur. Oyuncular sabırla rakip ceza sahası içerisinde boşluk arar ve bu boşluğu bulduklarında ise gole çevirmek için ellerinden geleni yaparlar. Bekler hücuma yardımda bulunsalar da genelde risksiz oyun anlayışını benimserler ve bir boşluk yakalamadıkları müddetçe sadece orta sahaya yardımda bulunurlar.

Hücum Oyun Anlayışı – Takım Talimatları

Bu anlayışın rakibe karşı favori gösterildiğiniz ve maçın hakimiyetini elinizde bulunduracağınız öngörüldüğü maçlarda kullanılması uygundur. Rakip sahada üstünlük kurmak, hızlı tempo ve seri futbol oynanması hedeflenirken, defans hattından topu ileriye taşıması beklenir. Oyunculardan maç boyunca hücumu düşünmeleri istenirken, oyunculara yaratıcılık özgürlüğü de tanınır.

Yüklen – Takım Talimatları

Bu oyun anlayışının çok acil gole ihtiyacınız olduğunda kullanılması uygundur. Takım rakip ceza sahasına yüklenir, yüksek tempolu, dikine oynayan ve çok seri bir futbol ortaya konur ve bu oyun defans hattı tarafından da desteklenir. Oyuncular aşırı şekilde hücumu düşünür ve boşluk bulup gol atmaya çalışırlar.
Yerli ve Yabancı Kaynaklardan Yararlanılmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.