Transfer Nasıl Yapılır? Transfer Rehberi

0
3360
transfer nasıl yapılır

Transfer Nasıl Yapılır? Transfer Rehberi

Football Manager oyuncularının belki de en çok keyif aldığı bölüm olan transfer sezonunda doğru transfer nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak bir transfer rehberi hazırladık.

Öncelikle kadro kurma konusunda becerikli kişilere Kadro Mühendisi denmektedir. Kadro Mühendisliği hakkında daha önce hazırlamış olduğumuz yazıyı bu bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz.

Kadro Mühendisi ile Transfer Nasıl Yapılır Sorusu Arasındaki İlişki

Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var, kadro mühendisliği çok kapsamlı bir iştir. Transfer ise kadro mühendisliğinin sadece bir alanıdır. Kadro mühendisliği; alt yapı, mevcut kadronun doğru değerlendirilmesi, transferler ve teknik ekibin yönetilmesi gibi konuları kapsamaktadır. Transfer nasıl yapılır sorusu ise bu alanda ayrı bir boyuta ulaşıyor.

Transfer rehberi olarak tanımladığımız bu bölümde Football Manager’de transfer nasıl yapılmalıdır, onu izah edeceğiz. Bu doğrultuda yapacağınız ilk şey oynatacağınız taktiği belirlemek olmalı. Çünkü oynatacağınız taktik doğrultusunda eksik kalan bölümleri doldurmanız gerekecek.

İkinci sırada ise; belirlediğimiz taktik hakkında elimizdeki kadronun yeterliliğini sorgulamak var. Tabi taktiği belirlerken elinizdeki oyuncu kadrosunun yapısını da incelemiş olmalısınız. Taktiğe uymayan oyuncular varsa onları takımdan göndermeniz gerekmektedir. Takımdaki boşluklar belirlendikten sonra ihtiyaç olan mevkilere oyuncu arama işlemine geçeceğiz.

Oyuncu Bulma

Oyuncu bulma eylemini gerçekleştirirken en önemli etkenlerden bir tanesi de gözlemci ekibi. Bu alanda daha önceden yazdığımız Gözlemci Ekibi Nasıl Olmalıdır? isimli makalemizden faydalanabilirsiniz. İyi bir gözlemci ekibine sahipseniz; onları aradığınız niteliklerde oyuncuları bulmaları için görevlendirebilirsiniz. Örneğin bir sağ bek ihtiyacınız varsa gözlemci ekibinize aradığınız özellikleri belirterek bir sağ bek bulmaları görevini verebilirsiniz.

Oyuncu bulmak için bir diğer yol ise sizin bilgi birikiminizdir. Bir menajer ne kadar çok oyuncu tanıyorsa transfer yaparken o kadar başarılı olur. Bu nedenle oyun içerisinde kendinize mutlaka bir takip listesi oluşturmanız gerekmekte.

Transfer yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka önemli konu ise transfer ücreti. Çünkü Football Manager 2017, Finansal Fair Play (FFP) kuralların katı olarak yer aldığı bir oyun ve ekonomik anlamda iyi bir yönetim istiyor. Bu nedenle transfer yaparken kulübün ekonomik şartlarını da değerlendirmek bu doğrultuda transfer yapmak gerekiyor. Bu problemin önüne geçebilmek için transfer bedeli ödeyecek paranız yoksa oyuncu kiralama metodunu kullanabilirsiniz. Ufak bir tüyo isteyenler için FM 2017 Transfer Hilesi başlıklı yazımızı öneriyoruz.

Yazı içerisindeki bağlantıları da dikkate alarak transfer işlemlerinizi doğru strateji ile gerçekleştirebilirsiniz.
İyi oyunlar…

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.